3p

Tízmilliárd forinttal nőtt januárban a magyarországi befektetési alapok összesített vagyona, ami arra utal, hogy a tavaly év végi nagy tőkekivonási hullám után kezd megnyugodni a piac - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) csütörtöki közleményében.

2008 végén csökkenés volt megfigyelhető a befektetési alapok vagyonában, idén januárban azonban már nőtt a hazai alapok összvagyona, ez pedig arra utal, hogy lassan stabilizálódhat a piac. Január végén összesen 2532 milliárd forintnyi vagyont kezeltek a BAMOSZ tagjai, ez 410 befektetési alap között oszlott szét. A tőkekivonás 9,5 milliárd forint volt januárban, ugyanakkor az alapok piaci teljesítménye 20 milliárddal növelte a vagyont.

„Az elmúlt hónapban enyhült a verseny a piacon, a banki kamatok elszívó hatása mérséklődött, az egymáshoz hasonló megtakarítási formákon elérhető hozamok közelítettek egymáshoz, ami kedvezően hatott a befektetési alapok vagyonára is.”- hangsúlyozta Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke.

A magyarországi befektetési alapok vagyonának 57 százalékát a nyilvános nyíltvégű alapok tették ki, ezek vagyona 2,4 százalékkal nőtt januárban, a 15 milliárd forint új tőke mellett a több mint 18 milliárdos piaci teljesítmény is növelte a vagyont.

A zártkörű értékpapíralapok száma egy új garantált alappal nőtt, a 30 alap vagyona a hónapban 8,9 százalékkal nőtt, csak a zártkörű garantált és származtatott alapok vagyona csökkent, míg leggyorsabban a zártkörű kötvényalap vagyona nőtt. A hónap végi 210 milliárd forintos vagyon az alapok összvagyonának 8 százaléka.

Az 59 részvényalap vagyona 7,2 százalékkal nőtt, a hónap végén 240 milliárd forintot tett ki. A hónapban 11,6 milliárd forint új tőkét vonzottak az alapok, míg az alapok teljesítménye közel 4,5 milliárd forinttal növelte a vagyont.

Az ingatlanalapok száma egy alapkezelő BAMOSZ-tagságának megszűntével és egy zártkörű alap végelszámolásának lezárultával a hónap során kettővel csökkent. A 24 alap vagyona 9,6 százalékkal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 346 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 14 százaléka. Az alapokból közel 26 milliárd forint tőkét vontak ki, az alapok vagyonát továbbá a megszűnt/BAMOSZ-körön kívülre került alapok több mint 4,2 milliárd forintos vagyona és 6,8 milliárd forint veszteség is csökkentette.


Az ingatlan alapok vagyonának csökkenése az ingatlanok világpiaci leértékelődésének és az ingatlan befektetési jegyek visszaváltásának volt köszönhető. A novemberi befektetési jegy visszaváltási roham hatására az alapok többsége – élve a törvény adta lehetőséggel – a befektetők érdekének védelmében 90 napra felfüggesztette az alapok vagyonához való hozzáférést azért, hogy elkerülje a jelen piaci helyzetben alacsony forgalomképességű ingatlanok áron aluli értékesítését és lehetővé tegye az ingatlanok reális piaci értékelését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!