3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen erősödtek hétfőn a vezető amerikai részvényindexek, miután a kormány bejelentette, hogy megmenti a csődtől a Citigroupot. A befektetők egyre inkább hisznek abban, hogy a pénzügyi piac problémáinak javán már túl vagyunk. A Dow közel 400 ponttal erősödött, de minden vezető mutató több mint 4,5 százalékot javított.

Komoly rallyt produkáltak a Wall Street vezető indexei hétfőn, a mutatók több mint 4,5 százalékkal ugrottak meg. A péntekivel együtt ez volt a legnagyobb kétnapos emelkedés 1987 óta, az utóbbi három hétben pedig nem volt példa arra, hogy két egymást követő napon erősödjenek a mutatók.

A Dow végül 4,93 százalékos, 396 pontos emelkedés után 8443 ponton fejezte be a hét első kereskedési napját, de a többi vezető index is jelentősen erősödött. A Standard & Poor's 500 a nap végére 6,47 százalékot javított, míg a Nasdaq 6,33 százalékkal zárt magasabban, mint pénteken.

Pénteken és hétfőn összesen a Dow 11,8 százalékkal ugrott meg, a Standard & Poor's 13,2 százalékot javított az utolsó két kereskedési napon, míg a Nasdaq 11,9 százalékkal állt csütörtöki értéke felett a hétfői kereskedés végén. Az elemzők egy része úgy véli, hogy a bizalom visszatérésének jelei láthatók a piacon, az utóbbi hetek eladási hulláma után talán elérte mélypontját a piac.

Az amerikai kormány vasárnap jelentette be, hogy 20 milliárd dollár értékben részvényeket vesz a Citigroupban, így a cég megmenekül a csődtől, további 306 milliárd dollár értékben pedig a kabinet kezességet vállal a bankóriás megbízhatatlan hiteleire. A befektetők optimizmusa nem csak konkrétan a Citi megmentése miatt jött meg, hanem azért, mert végre láttak egy működő modellt, amivel az állam stabilizálhatja a pénzügyi rendszert.

A piacon ugyanakkor továbbra is sok a félelem, elsősorban a gazdaság visszaesésével kapcsolatos aggodalmak uralják a befektetők hangulatát. A Citi állami megmentése csak a legutóbbi esemény a hitelválság több mint egy éve íródó történetében, a Bloomberg hétfői cikke szerint összesen már mintegy 7400 milliárd dollárba került az amerikai adófizetőknek a bankok megmentése.

A részvénypiacok emelkedését a pénzügyi szektor vezette: a Citi árfolyama 58 százalékkal ugrott meg, a Bank of America 27 százalékot javított, míg a JP Morgan 21 százalékkal lett drágább a nap végére.

A tőzsdével együtt az olaj ára is emelkedett hétfőn: a nap végén 4,61 dollárral pénteki árfolyama felett, 54,54 dolláron állt a nyersanyag.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!