Dél óta zárva van az orosz részvény- és kötvénypiac, mivel a nemzetközi válságot az ország bankszektora is megérezte, ezért a kormány 44 milliárd dolláros segélyt nyújtott a cégeknek. A Micex index és a dollárban számított RTS index kereskedését egyaránt leállították ma moszkvai idő szerint 12:10-kor, már tegnap délután is be kellett avatkozni. A kötvénypiacon sem lehet kereskedni, ami azért különösen kellemetlen, mert a bankok vonakodnak egymásnak hitelezni.
A rubelben számított Micex index 3,1 százalékos mínuszban volt tegnap délben, amikor leállították a kereskedést. Korábban a nap első felében 7,6 százalékkal erősödött a mutató, majd onnan zuhant 10 százalékot. Tegnap az elektronikus kereskedésben 17 százalékot bukott az index, ez 2001 májusa óta a legnagyobb napi zuhanás volt. A dollár-alapú RTS index ma délelőttig 6,4 százalékot bukott.
Az elemzők szerint az orosz piac válsága abból indult ki, hogy a KIT Finance, a legnagyobb orosz brókercég válsága növelte a kockázatokat és ráirányította a figyelmet arra, hogy kevés a likviditás a piacon. A KIT Finance jelenleg is tárgyalásban áll lehetséges befektetőjelöltekkel tulajdonrész eladásáról a kialakult válság miatt. A hírek szerint a vállalat még ma meg szeretne egyezni a jövőbeni befektetővel.
Az orosz kormány bejelentette, hogy az ország három legnagyobb bankjának, a Sberbanknak, a VTB-nek és a Gazprombanknak összesen 44 milliárd dolláros hitelt nyújt, hogy ezzel is növelje a likviditást a piacon. Tegnap már 20 milliárd dollárt pumpált a piacra a pénzügyminisztérium aukciók keretében, ebből is látszik, hogy próbálnak mindent megtenni annak érdekében, hogy az ország bankszektora kilábaljon a válságból.
A Vedomosztyi című üzleti lap szakértőket idézve azt írta: senki nem érti, valójában mi történt - olvasható az MTI tudósításában.
Alekszej Kudrin pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes szerdán nem kívánt jóslásokba bocsátkozni arról, hogy mikor nyugszik meg a piac, de úgy vélekedett: a hirtelen nagy változások mindig sokkot okoznak, idő kell, amíg a pénzintézetek elemzik és megszokják az új helyzetet és kiegyensúlyozzák portfólióikat.
A Kommerszant című üzleti lap viszont szakértőket idézve azt írta szerdán: a hitelpiac is összeomolhat, s akkor nagyon sok orosz társaság csődbe kényszerül. Az állami vezetés nyugodtnak mutatkozott, de egyes meg nem erősített hírek szerint már kedden összeültek a kormány illetékesei a legnagyobb bankok képviselőivel.