A vártnál magasabb, 20,4 milliárd forintos profitot ért el a negyedik negyedévben az OTP, így 2009-ben sikerült teljesíteni a menedzsment által kitűzött 150 milliárdos célt - közölte a bank kedd hajnalban a tőzsde honlapján. Ugyanakkor Csányi Sándorék beváltották ígéretüket, és valóban komoly - majdnem 80 milliárdos - céltartalékot képeztek a hitelezési veszteségekre 2009 utolsó három hónapjában.
A bank vezetése 9 órától sajtótájékoztatót tart, melyet percről percre követhet az mfor.hu-n.
9:06 Bevonul a vezetőség
Megérkezett az OTP menedzsmentje élén Csányi Sándorral. Az elnök-vezérigazgató először a Debreceni Agrár- és Műszaki Tudományok Centruma és az OTP között kötött megállapodásról számolnak be. Csányi Sándor elmondta: az OTP több tízmillió forintos nagyságrendű támogatást nyújt az egyetemnek, azonban a pontos összeget szeretnék titokban tartani.
9:13 Nőhet a hitel- és a betétállomány is
A tájékoztató előtt kiosztott anyagból kiderül, hogy idén a hitelek és a betétek területén is 5 százalékos növekedést vár a bank. Kérdés, hogy a 2010-es profitot illetően lesz-e konkrét célszám.
9:18 Durva likviditás
A bank adózott eredménye 151,5 milliárd forint, ami meghaladja a tavalyi évre előirányzott szintet és az elemzői várakozásokat. A bank tőkemegfelelési mutatója 17,5 százalék, ami több mint duplája a törvényileg előírt 8 százaléknak. A bank likviditási tartaléka jelenleg meghaladja a 6 milliárd eurót - kezdi a 2009-es beszámolót Csányi Sándor. Mindezt azzal együtt, hogy aktívan hiteleztek, amivel megcáfolták azt a vádat, hogy a bankok nem hiteleznek a vállalatoknak.
9:21 A részvények padlót fogtak tavasszal
"A részvényárfolyammal kapcsolatban 2009-ben megjártuk a poklok poklát, márciusban 1332 forintig esett az árfolyam, legutóbb 2001-ben volt ilyen alacsony" - emlékeztetett Csányi.
9:24 Visszamegy az állami pénz
Az OTP 2016-ig képes lenne minden lejáró adósságát kifizetni, ezért nem merülhet fel az a kérdés, likvid-e a bank. A tavaly kapott 1,4 milliárd eurós állami támogatás felét már visszafizették, a másik felét pedig heteken belül utalhatják vissza.
9:26 A legjobb európai bank?
Ma az OTP-t úgy emlegetik, mint az egyik legjobban tőkésített bankot Európában, annak ellenére, hogy sem nemzetközi forrásból, sem a magyar államtól nem kapott tőkét - emeli ki Csányi Sándor. A tőkemegfelelési mutató és a Tier1-ráta tekintetében az OTP a kontinens élvonalában van. A Standard & Poor's rangsorában pedig az OTP Európa legjobban tőkésített, legerősebb bankja.
9:30 Élen az átstrukturálásban is
A baja jutott hitelesek adósságának átstrukturálásában is élen járt a bank: a hitelek 4,4 százalékát ütemezte át. Az utóbbi hónapok számai azonban szerencsére azt mutatják, hogy megállt a portfólió romlása.
9:35 Emelték a fedzettséget
A 90 napon túli késedelmes hitelek fedezettsége több mint 5 százalékkal nőtt a negyedik negyedévben, ezzel a portfólió fedezettsége nemhogy kielégítő, de még tartalékokat is tartalmaz és nagyon konzervatív - emelte ki Bencsik László vezérigazgató-helyettes a sajtótájékoztatón. A fentiek miatt volt a negyedik negyedévben "csak" 20,4 milliárd a profit.
9:38 Rámozdultak az orosz áruhitelekre
Magyarországon sikerült a bevételeket növelni, de ez csak részben volt a kamatmarzsnak köszönhető, másik részben egyéb tételeknek volt betudható. A bolgár leányvállalat kiválóan teljesített, Ukrajnában pedig kismértékben csökkentek a bevételek 2009-ben. Az orosz piacon az áruhitelezésre mozdult rá a magyar bank, az orosz leányvállalat második ebben a kategóriában a hatalmas piacon - hangsúlyozta Bencsik László.
9:43 Hitelezték a magyar cégeket
A magyar vállalati piacon a hitelállomány 8 százalékkal nőtt, azaz a bank nagyjából 250 milliárd forintot helyezett ki 2009-ben hazai vállalkozásokhoz. A betétállomány Oroszországban és Romániában nőtt kiemelkedően 2009-ben.
9:47 Megállt a portfólió romlása
A nem teljesítő hitelek aránya folyamatosan nőtt 2009-ban, az év végén 9,8 százalékot ért el. "Ez nem volt meglepő, a világon mindenhol ez tapasztalható" - mondta Bencsik László. Ugyanakkor a szakember kiemelte, hogy a növekedés üteme lassult, az utolsó negyedévben már csak 0,9 százalékkal emelkedett. Csányi Sándor külön kiemelte, hogy Ukrajnában 62 százalékról 74 százalékra nőtt a fedezettség mértéke, azaz ott még jelentősebb volt a céltartalékolás, mint csoportszinten. Keleti szomszédunknál a menedzsment nem számít a portfólió további jelentős romlására.
9:58 Nem lesz osztalék, inkább bevásárolnának
"Mi is azt gondoljuk, hogy túl van tőkésítve az OTP, azonban jelenleg nem látszik, hogy fog változni a szabályozás, valamint a makrohelyzet is bizonytalan. Fel kell készülnönk arra, hogy a nemzetközi helyzet rosszabbá válik, vagy magasabb lesz a költségvetési hiány. Éppen ezért szeretnénk a tőkét megtartani, nem fizetni osztalékot. Emellett néhány országban keresünk akvizíciós lehetőségeket, Romániában, Szerbiában, Horvátoszágban és Szlovákiában terjeszkednénk" - vázolta fel a terveket újságírói kérdésre Csányi Sándor. Szerinte ha a nemzetközi helyzet stabilizálódik, akkor jeletős növekedési potenciál van az OTP-ben. Az idei az első év, amikor a menedzsment nem közöl konkrét profitcélt. "Találják ki az elemzők, mennyi lesz szerintük" - mondta Csányi.
10:00 Normalizálódhat a helyzet
Benne van az idei évben, hogy valamelyik országban tartalékokat lehet majd felszabadítani. Emellett arra számít a bank vezetősége, hogy a helyzet normalizálódásával csökkennek majd a kockázati költségek.
10:03 Csányi, az örök optimista
"Annyit el lehet árulni, hogy két tervünk van: az én optimistább elképzelésem és a mendzsment többi tagjának konzervatív célja" - mondta sejtelmesen Csányi.
Beke Károly
Menedzsment Fórum