289,72 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon csütörtök délután, ez 0,4 százalékkal volt magasabb a szerdai szintnél. A dollárral szemben 237,88-ig esett a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 241,35 forintba került. A régiós devizák közül a lengyel zloty a forintnál is nagyobbat, több mint fél százalékot gyengült, a cseh korona viszont megúszta minimális visszaeséssel.
Az euró egyébként egész nap gyengélkedett, már 1,22 alá esett a dollárral szemben. A közös valuta hetek óta, lényegében az 1,24-es szint elhagyása óta folyamatosan dönti a két éves negatív csúcsokat, a következő fontos szint 1,20 alatt lenne, mivel 2010 tavaszán odáig szúrt le egyszer. A forint délutánig viszonylag jól tartotta magát.
A nap második felében aztán megszólalt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselője, amire rögtön lejtőre került a magyar deviza: Gerry Rice washingtoni sajtótájékoztatóján árulta el, hogy az IMF szakemberei egy készenléti hitelkeretről jönnek tárgyalni a magyar kormánnyal a jövő héten. Ez azért rossz hír, mert korábban a kormány titkon abban bízott, hogy egy rugalmasabb hitelfajtát kaphatunk, akárcsak Lengyelország, azonban a mostani nyilatkozattal szétfoszlani látszanak az ilyen álmaink. ugyanakkor Rice kiemelte: a szervezet tudomásul veszi, hogy Magyarország készenléti hitelként kívánja kezelni az elővigyázatossági hitelkeretet, vagyis nem kívánja lehívni az összeget.
A fontos különbség az, hogy az elővigyázatossági hitel esetében negyedévente érkeznek az IMF szakemberei felülvizsgálatra, akik vitás esetben bármikor felfüggeszthetik a programot, míg az elővigyázatossági hitelnél nincs ilyen rendszeres felülvizsgálat. A kormány valószínűleg ezeket a negyedéves látogatásokat szerette volna elkerülni.
mfor.hu