2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Valutaalap csak a hagyományos készenléti hitelről tárgyal hazánkkal, a hír hallatán azonnal az eladók kezdték uralni a forint piacát csütörtök délután, 290 közelébe ugrott az euróárfolyam a korábbi 288 körüli szintről.

289,72 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon csütörtök délután, ez 0,4 százalékkal volt magasabb a szerdai szintnél. A dollárral szemben 237,88-ig esett a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 241,35 forintba került. A régiós devizák közül a lengyel zloty a forintnál is nagyobbat, több mint fél százalékot gyengült, a cseh korona viszont megúszta minimális visszaeséssel.

Az euró egyébként egész nap gyengélkedett, már 1,22 alá esett a dollárral szemben. A közös valuta hetek óta, lényegében az 1,24-es szint elhagyása óta folyamatosan dönti a két éves negatív csúcsokat, a következő fontos szint 1,20 alatt lenne, mivel 2010 tavaszán odáig szúrt le egyszer. A forint délutánig viszonylag jól tartotta magát.

A nap második felében aztán megszólalt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselője, amire rögtön lejtőre került a magyar deviza: Gerry Rice washingtoni sajtótájékoztatóján árulta el, hogy az IMF szakemberei egy készenléti hitelkeretről jönnek tárgyalni a magyar kormánnyal a jövő héten. Ez azért rossz hír, mert korábban a kormány titkon abban bízott, hogy egy rugalmasabb hitelfajtát kaphatunk, akárcsak Lengyelország, azonban a mostani nyilatkozattal szétfoszlani látszanak az ilyen álmaink. ugyanakkor Rice kiemelte: a szervezet tudomásul veszi, hogy Magyarország készenléti hitelként kívánja kezelni az elővigyázatossági hitelkeretet, vagyis nem kívánja lehívni az összeget.

A fontos különbség az, hogy az elővigyázatossági hitel esetében negyedévente érkeznek az IMF szakemberei felülvizsgálatra, akik vitás esetben bármikor felfüggeszthetik a programot, míg az elővigyázatossági hitelnél nincs ilyen rendszeres felülvizsgálat. A kormány valószínűleg ezeket a negyedéves látogatásokat szerette volna elkerülni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!