Az utóbbi nyolc napban zsinórban mínuszban zártak a vezető ázsiai részvényindexek, de ahogy mondani szokták: minden sorozat megszakad egyszer. Ebben az esetben a csütörtök hozott megváltást a távol-keleti piacoknak, miután előző este a Fed pozitív véleményt mondott az amerikai gazdaságról.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 10 414 ponton zárta a csütörtöki kereskedést, ez 1,58 százalékkal volt magasabb a szerdai értéknél. A hongkongi Hang Seng 1,42 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite pedig 0,31 százalékos javulást mutatott a nap végén. 1,04 százalékkal erősödött a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 1,78 százalékos volt a javulás.
Az utóbbi egy hétben a kínai monetáris szigorítás volt a befektetők gondolkodásának középpontjában, mivel a távol-keleti országban azt tervezik, hogy a korábbinál magasabb kamatra nyújtanak hitelt a bankoknak, hogy elkerüljék a gazdaság túlfűtöttségét. A befektetők abban egyetértenek, hogy az utóbbi hónapok tőzsdei szárnyalása jórészt az olcsó pénznek volt köszönhető, ezért kezdtek aggódni a szigorítás miatt.
Csütörtökre az amerikai jegybank mentette meg a piacokat az újabb gyengüléstől: a Fed kétnapos ülése után kijelentette, hogy a világ legnagyobb gazdaságában tovább erősödött az aktivitás. Emellett a Fed a vártnak megfelelően a jelenlegi rekordalacsony szinten tartotta az alapkamatot.
Barack Obama amerikai elnök szerdai beszédében elmondta: idén a munkahelyteremtés lesz a kormány politikájának középpontjában. Ez szintén kedvező hír az ázsiai vállalatok számára, ugyanis a régió sok cége az amerikai piacra termel, ezért számukra fontos az amerikai fogyasztás alakulása, ami nagyban függ a munkanélküliségtől.
Az elemzők szerint az utóbbi napok negatív szériája után várható volt egy kis visszapattanás az ázsiai tőzsdéken, ugyanakkor a következő időszakban továbbra is érdemes lesz figyelni a kínai monetáris szigorításra, mely könnyen visszafordíthatja negatívba a hangulatot.
Az olaj ára éjjel nagyjából egy dollárral csökkent, majd csütörtök reggel az ázsiai tőzsdéken már ismét kicsit felfelé kúszott az árfolyam, de még így is 74 dollár alatt volt a nyersanyag jegyzése.