3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtök délután ismét komoly aggodalom bontakozott ki a világ piacain, ami mellett a forint sem tudott elmenni szó nélkül, hirtelen 300 forint fölé ugrott az euró jegyzése. A befektetők most azért aggódnak, hogy esetleg a régóta várt hétvégi EU-csúcs sem valósul meg, vagy eredménytelen lesz.

300 forintig ugrott az euró jegyzése csütörtök délután, ez már majdnem másfél százalékkal volt magasabb a szerdai szintnél. A dollárral szemben 218,67-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 244 körüli értéke több mint 2 százalékkal volt magasabb a tegnapinál.

Az egész csütörtöki nap csapkodó kereskedéssel telt a piacokon, majd délutánra "elszakadt a húr". Az első aggodalmak akkor jöttek, amikor a német Die Welt arról számolt be, hogy a német kormány nem zárkózik el a vasárnapi EU-csúcs elhalasztásától. Később német kormányzati források részben cáfolták a híreket: lesz találkozó, de biztosan nem születik majd döntés az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítéséről.

A hír azért érintette negatívan a piacot, mert a szakemberek napok óta arról beszéltek, hogy Görögország megmentésének és az európai bankok feltőkésítésének egyetlen módja a stabilitási alap jelentős bővítése lenne. A mai hírrel pedig egyre valószínűbbé vált, hogy érdemi eredmény nélkül állnak majd fel az asztaltól a tagállamok képviselői vasárnap. Pedig a korábbi hírek arról szóltak, hogy a görög kormánynak november közepéig elég a pénze, azt követően csődöt jelenthetnek. A mostani forgatókönyv szerint az tűnik a legesélyesebbnek, hogy Görögország megkapja a tavaly megszavazott első mentőcsomag következő 8 milliárd eurós részletét, a végleges megoldást azonban tovább odázzák el. Ez pedig erősen negatív üzenet a befektetők számára.

Berlini és párizsi pletykák szerint az elmúlt napokban folyamatosak voltak az egyeztetések Angela Merkel és Nicolas Sarkozy között. A legnagyobb ellentét abban mutatkozott, hogy a két ország eltérő jogköröket adott volna az EFSF-nek: a franciák azt szerették volna, ha az alap "kvázi bankként" működne, így kötvényeket bocsáthatna ki és hozzáférne az Európai Központi Bank (EKB) forrásaihoz. A jegybank azonban ezt elutasította, illetve a németek sem hajlottak erre a megoldásra. Vélhetően emiatt nem lesz vasárnap döntés a stabilitási alapról.

A forint mellett a zárás előtt a tőzsde is megérezte a negatív hangulatot. A BUX index 17 105 ponton, 2,04 százalékos mínuszban zárta a napot. A vezető részvények közül az OTP lett a nap vesztese, 4,44 százalékos zuhanás után 3335 forinton fejezték be a kereskedést a bankpapírok. Eközben a Mol 1,59 százalékos mínuszban 16 730 forinton zárt, míg a Magyar Telekom 509 forintos árfolyama két forinttal magasabb volt a tegnapinál. A gyógyszergyártók közül a Richter 1,68 százalékkal gyengült, míg az Egis 0,29 százalékos felfelé araszolást produkált.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!