3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Váratlanul 3 százalékkal megemelte az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB), így mostantól 11,5 százalék a jegybanki alapkamat. Szakemberek szerint ez lehet az első lépés abba az irányba, hogy a nemzeti bank megvédje a forintot.

A Magyar Nemzeti Bank váratlanul 11,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, a devizapiaci szakemberek szerint ezzel akarja védeni a forintot a jegybank az utóbbi napok gyengülése után. Sokak szerint várható volt, hogy a 280-as árfolyamnál be fog avatkozni az MNB, ez most meg is történt.

Soron kívül emelte meg az alapkamatot az MNB szerdán, így 11,5 százalék lesz az irányadó ráta. Ehhez hozzájárulhattak azok a hírek is, melyek szerint félő volt, hogy a forintot spekulánsok támadják meg a hétvégén. A jegybank elejét akarta venni a problémának a kamatemeléssel.


"Nem lehet tudni, mi fog történni a hosszú hétvégén, mivel egyelőre azt sem tudni, két perc múlva mit fog csinálni a forint" - mondta el az Mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte a legnagyobb kérdés az, hogy a 3 százalékos kamatemelés milyen hatással lesz a forint árfolyamára.

"Ezentúl talán nem éri majd meg shortolni a forintot a magasabb kamat mellett, így a jegybank kiütheti a forintgyengülés egyik lábát" - tette hozzá a szakember. Szerinte egy kamatemelés akkor igazán sikeres, ha nagy a kockázatéhség a befektetők részéről, mivel akkor a magasabb kamat ide vonzza a tőkét. Jelenleg azonban mindenki kerüli a kockázatot a piacon.

"Az MNB lépése arra lehet elég, hogy kiszórja a shortosokat, elérje, hogy lezárják a pozícióikat" - véli Suppan Gergely. Szerinte sok minden függ a globális trendektől, mivel az utóbbi napokban szinte minden jelentős deviza gyengült a dollárral szemben, a "feltörekvő devizák" (pl. dél-afrikai rand, török líra) pedig a forinthoz hasonlóan látványosan esett. Így elképzelhető, hogy a lépés végül csupán arra lesz elég, hogy lassítsa a forint gyengülését.

"Ha megmarad a mostani trend, akkor a jegybank lépése csak arra lesz elég, hogy elkerüljük a további meredek esést a forint piacán" - tette hozzá a Takarékbank szakembere.

Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője szerint reális annak esélye, hogy a hosszú hétvégén a forint ismét spekulánsok játékszere lesz, de egyelőre kérdés, hogy az MNB intézkedése milyen hatással lesz. "A kamatemelés lehet az első lépés afelé, hogy a jegybank megvédje a forintot" - véli az elemző.

A hírre a forint meredek erősödéssel reagált, a kedd délutáni 280 körüli szintről 276 körülre jött vissza az euróval szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!