3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tegnap már Bush elnök, Barack Obama, John McCain és a törvényhozás vezetői is kiálltak a kormány 700 milliárd dolláros mentőakciója mellett. A kérdés már csak az, hogy a kongresszusi képviselők megszavazzák-e a tervet.

Megszületett a megállapodás a demokraták és a republikánusok között a kormány mentőakciójáról. Bush elnök engedett a demokraták néhány kérésének, így finomították a tervet, de a fő cél továbbra is az, hogy megszabadítsák a bankokat a megbízhatatlan hiteleiktől. Mostmár minden szem a kongresszusra figyel, már csak a képviselők szavazata hiányzik a terv szentesítéséhez.

Bush elnök szerdán este a tévében intézett beszédet az amerikaiakhoz, kijelentette, hogy az ország súlyos pénzügyi válságban van, cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az Egyesült Államokra. Az elnök mintegy tíz percet beszélt főműsoridőben egy országos tévécsatornán, próbálta meggyőzni a választópolgárokat, hogy támogassák a kormány 700 milliárd dolláros mentőakcióját.

"Súlyos pénzügyi válság közepén vagyunk, de a szövetségi kormány határozott cselekvéssel válaszol" - jelentette ki az elnök, megjegyezve, hogy normális körülmények között ellenzi a kormányzati beavatkozást, "de ezek nem normális körülmények".

Bush igyekezett megmagyarázni a választópolgároknak, mekkora a baj, és a válság hogyan befolyásolhatja mindennapi életüket. Mint mondta, a piac "nem működik megfelelően", széleskörű bizalomvesztés következett be, a gazdaság vezető szektorai vannak veszélyben, bankok mehetnek csődbe, ami azzal fenyegetne, hogy "hosszú és fájdalmas" recesszióba taszítja az amerikai gazdaságot. "Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen" - jelentette ki.

A kongresszus még vitatkozik a kormány tervéről, de egy meg nem nevezett forrás szerint egyre kevesebb a vitás kérdés, így lassan megegyezhetnek. Az eredeti tervhez képest néhány helyen már változtattak a demokratás kérésére, például a kormány belement abba, hogy csak a bajba jutott bankok hiteleit vegyék meg, ne minden pénzintézetét. Emellett a másik fő változás, hogy a demokraták el szerették volna érni, hogy ne egyösszegben fizessék ki a 700 milliárd dollárt, hanem szakaszosan hajtsák végre a mentőakciót. A republikánusok ezt is elfogadták. A két párt csütörtök reggel ismét tárgyalóasztalhoz ül, folytatják az egyezkedést.

A közelgő elnökválasztás két jelöltje, Barack Obama és John McCain is egyetértettek abban, hogy szükség van a mentőakcióra, mindkét jelölt levélben kérte a kongresszust, hogy szavazzák meg a tervet. A képviselők a hírek szerint azért vonakodnak, mert félnek meghozni egy ilyen súlyú döntést kevéssel a választások előtt. A terv elfogadása ugyanis hosszú távra kihat az amerikai gazdaságban, sokan attól tartanak, hogy a 700 milliárdos kiadás miatt elszabadulhat az államháztartási hiány jövőre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!