A dubaji állami hitelek átstrukturálási kísérlete hozhatja el a korrekciót a fejlődő piacokra, az új tőzsdei bevezetések esetében pedig lavinát indíthat el - vélekedik Mark Möbius, a Templeton Asset Management vezére. A guru szerint a folyamat tartós korrekciót indíthat el a bikapiacon.
Szerdán jelentették be, hogy a dubaji állami tulajdonban lévő Dubai World vállalat hat hónapos haladékot kér 60 milliárd dolláros hitelének visszafizetésére. A hír komoly pánikot váltott ki a nemzetközi piacokon, sokan máris az arab állam csődjéről beszélnek. A bejelentés után csütörtökön világszerte estek a tőzsdék és a nyersanyagok árfolyama, emelkedett az állampapírok hozama és növekedtek a CDS-felárak.
Megérett az idő a korrekcióra
"Véleményem szerint ez a hír lehet a fordulópont, egy komolyabb korrekció indulhat el a bikapiacokon" - vélekedik Möbius. A guru a Bloomberg kérdésére hozzátette: már korábban is jósolt egy jelentősebb visszaesést a feltörekvő piacokon. "Dubaj csődje komoly problémákat okozhat, hiszen csődhullámot indíthat el világszerte" - vélekedik az amerikai szakember.
Az utóbbi napokban a feltörekvő piacok voltak a pesszimista hangulat egyik legnagyobb vesztesei, Ázsiában csütörtökön és pénteken is jelentősen gyengültek a részvényindexek. Az MSCI Emerging Markets Index 3,2 százalékkal esett pénteken, de 2009 egészét tekintve még így is 64 százalékos pluszban van.
Az elmúlt hónapokban éppen a feltörekvő piacok voltak a javuló hangulat egyik legnagyobb nyertesei, mivel világszerte kezdtek bízni a befektetők a gazdaság gyors kilábalásában.
20 százalékos esés jöhet?
"A mostanihoz hasonló bikapiacokon nem ritkák a 20 százalékos korrekciók, most is elképzelhető egy hasonló mértékű visszaesés" - vélekedik Möbius. Igaz - teszi hozzá - szinte senki nem képes előre megjósolni, pontosan mikor mi fog történni, azonban a jelek mindenképpen korrekcióra utalnak.
A tőzsdeguru már korábban kijelentette, hogy Vietnámmal kapcsolatban pozitív a véleménye, most azonban felhívta a figyelmet arra, hogy rövid- és középtávon az ázsiai ország piacával is érdemes vigyázni.
A vietnámi jegybank a héten már 5 százalékkal leértékelte a nemzeti devizát és megemelte az alapkamatot, hogy megküzdjön az inflációval és a kereskedelmi mérleg hiányával. A jelek egyelőre arra utalnak, hogy a következő időszakban további 14 százalékos devizaleértékelés jöhet.