"A mostani helyzetben nem szabad ugrálni, foggal-körömmel ragaszkodni kell a státuszhoz, mert a piacon akár több hónap, vagy akár egy év is eltelhet anélkül, hogy új munkát lehetne találni" - jelzi az álláspiacon sok helyről hallható véleményt Tóth Irén, az mfor.hu karrierszakértője.
Két lépést hátra?Bár a helyzet szakmáként eltérő, és nagyban függ az egyéni karrierúttól, tény, hogy a válság kitörése óta többen is arra kényszerültek, hogy a háztartásuk fizetőképességének megőrzése érdekében a korábbinál alacsonyabb szintű munkát vállaljanak el. Nem ritka a korábban sokak által belépő munkakörként tekintett telefonos ügyfélszolgálatokon a többdiplomás munkaerő, de bizony arra is sok példát látott a karrierszakértő, amikor vezető beosztásból kellett egy vagy több szintet visszalépni, ami nem mindig tesz jót a munkavállaló önbecsülésének.
A fentiekkel kapcsolatban érezhető tendencia mind az állásinterjúkon, mind pedig az önéletrajzok összegyűjtésénél és kiértékelésénél, hogy egyre többen a "nagy számok törvénye" alapján küldik el pályázati anyagaikat, sokszor olyan pozíciókra is, aminél egyetlen feltételnek sem felelnek meg – de bíznak abban, hogy előbb-utóbb valamelyik jelentkezés sikerülni fog. Az interjúkon a karrierszakértő tapasztalata szerint pedig a válság előtti időszakhoz képest jóval markánsabban lehet érezni, kik azok a jelentkezők, akik sürgősen rá vannak szorulva, hogy jövedelmet kapjanak valahonnan, és ezért jelentős béralkuba is hajlandóak belemenni – lefelé.
A fizetés nem elégAz állásban lévők számára ugyanakkor – különösen a devizahitelben, vagy devizahitelekben eladósodottak számára pedig a meglévő jövedelem beosztása okoz gondot, hiszen míg a havi fizetendők jelentősen emelkedtek, ezt csak meglehetősen ritka esetben követte a bérek növekedése – jól látszik az elmúlt időszakban publikált fogyasztási kutatásokból is, hogy a magyar lakosság jóval takarékosabb lett, mint a válság előtt.
A klasszikus és ideális recept a karrierszakértő véleménye szerint az lenne, hogy mindenki legalább 2-3 havi tartalék pénzzel rendelkezzen – a szomorú valóság azonban az, hogy nagyon sokan élnek hónapról-hónapra kicentizve a háztartás jövedelmét, vagy kénytelen-kelletlen kölcsönökkel, személyi hitellel kiegészítve azt. Mindenesetre a KHR listára rákerülők számának alakulásából sejthető, hogy ez messze nem mindenkinek sikerül - jegyzi meg Tóth.
Lehet, hogy váltani kell?Bármennyire is stabil a meglévő státusz, amennyiben a jövedelem nem tud nőni, a kiadások viszont nehezen csökkenthetők tovább, ha nem is hirtelen döntéssel, de érdemes nézelődni, milyen más lehetőségek vannak. Magas jövedelmet többféleképpen is lehet keresni, az egyik megoldás – ami viszonylag szűk réteg számára érhető el a felsővezetői pozíció, azonban az itt foglalkoztatottak száma érthető okokból korlátos.
Hasznos lehet azonban, ha a munkahelyi üresebb órákban tájékozódik valaki a nagy, megbízható értékesítési hálózatok által kínált lehetőségekről, ahol viszonylag kötetlen munkaidőben komoly pénzeket lehet keresni – mint például akkor, ha valaki erre a hirdetésre jelentkezik. Más, hasonló ajánlatok is találhatóak a piacon, a fő szempont az esetleges váltásnál az lehet, hogy mennyire megbízható a cég, milyen eredményességgel működik – és mennyire elégedettek vele a kollégák. Tóth Irén szerint minden álláspiaci váltás alapos meggondolást igényel, ám a kihívásokhoz való jó hozzáállás esetén egy éles váltás is lehet nagyon sikeres.
Menedzsment Fórum