4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A negyedév a finomítói üzletág folytatódó szenvedésével, a gáz üzletág jó üzemi teljesítményével, a növekvő upstream volumennel és operatív profittal és enyhe pénzügyi veszteséggel jellemezhető - olvasható a Concorde Molról kiadott elemzésében. Az INA - immár nem Molhoz tartozó - gáz üzletága 6 milliárdos veszteséget termelt e negyedévben, ha ezt levonjuk, akkor már nettó veszteséget kapunk a negyedévre - teszik hozzá a szakemberek.

A negyedév a finomítói üzletág folytatódó szenvedésével, a gáz üzletág jó üzemi teljesítményével, a növekvő upstream volumennel és operatív profittal és enyhe pénzügyi veszteséggel jellemezhető - olvasható a Concorde Molról kiadott elemzésében. Az INA - immár nem Molhoz tartozó - gáz üzletága 6 milliárdos veszteséget termelt e negyedévben, ha ezt levonjuk, akkor már nettó veszteséget kapunk a negyedévre - teszik hozzá a szakemberek.

Ami a makrokörnyezetet illeti, a Mol a harmadik negyedévben komoly kihívásokkal volt kénytelen megküzdeni, és ebben rövidtávon nem is várható érdemi változás. Az olajár emelkedése elsősorban a dollár gyengülésének és a spekulatív kereslet élénkülésének volt köszönhető, a fizikai kereslet továbbra is gyenge, a készletek szintje magas, a finomított termékek ára pedig nem mozgott együtt a nyersolajéval.


A finomítói marginok tovább csökkentek, ez a jelenség elsősorban a gázolaj előállításának eredményességét rontja, a benzinen elért margin jobban ellenáll a környezet romlásának, itt még emelkedést is lehetett tapasztalni, azonban ez inkább csak szezonális hatású. A Brent-Ural különbözet maradt nagyon alacsony szinten, a 0,2 dollár/hordó a negyedévben még tavaly is 0,8 volt, azaz a komplex finomítóknak a különbözetből származó versenyelőnye gyakorlatilag eltűnt, gyors javulásra ezen a téren sem számítunk.

A hordónként 6,4 dolláros olajár emelkedés készletfelértékelődéssel járhatott volna, ha a forint nem erősödik a dollárral szemben a negyedévben.

forrás: Concorde


A legnagyobb veszteséget e negyedévben is a finomítás termeli, bár a 19 milliárd forintos mínusz a tavalyi 41 milliárdhoz képest már jobban mutat, pláne, ha hozzátesszük, hogy ebből 14 milliárd forint veszteséget az INA finomítói termeltek. Ezzel a teljes évi feldolgozás és kereskedelem üzemi eredmény 25,3 milliárd lehet, a 2008-as 72,5 milliárd után. Még drasztikusabb a konszolidált eredmény, amely 165 milliárdról esett vissza -21 milliárdra, bár ezt túlnyomó részt az INA-val magyarázható.

A Mol upstream üzletágán segített az olaj drágulása, így ez az üzletág 22 milliárd forintos profitot termelhet, ami 43 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, de 21 százalékkal magasabb Q3-nál. Ehhez jön még az INA által termelt milliárdos profit, amellyel az egész évi eredmény 139 milliárd lehet (+11 százalék Q/Q és év/év).

Jól teljesített a gáz és villamos energia részleg, a 17 milliárdos profit 56 százalékkal több a tavalyinál. A vegyipari részleg esetén szerintünk a legrosszabbat már láttuk, bár a marginok szabadesése e negyedévben nagyobb volt a vártnál. A részleg így a kedvező devizaárfolyamok (dollárral szemben erősödő euró) ellenére 3 milliárd forintos veszteséget termelhet, amivel a teljes év -15 milliárd forint lehet, szemben a 2008-as -8 milliárddal.

Pénzügyi soron a stabilizálódó árfolyamok segítettek, így csak 7 milliárd forintos árfolyamveszteséget láthatunk és 3 milliárd nem realizált veszteséget a Magnolia-kötvényeken.

A pozitív oldalt a GDP várakozások javulása jelenti, ami segíthet a marginok tágulásában, de szerintünk ennek hatása nem fog jelentkezni a következő negyedév során sem és ez tovább is elhúzódhat. Az INA lehet pozitív kontribúció a magas olajárak mellett és a gáz üzletág nélkül.

"Összességében csak a vegyipari részleg várakozásainkon módosítunk, ahol enyhén optimistábbak lettünk, de az INA igazgatási költségei esetén semmi javulást nem látunk, így 2010-es üzemi eredmény várakozásunkat 290 milliárdról 278-ra, EPS becslésünket 1648 forintról 1556 forintra (+99 százalék év/év) csökkentjük. Ezzel év végi fair érték várakozásunk marad 15 600 forint" - zárul a Concorde elemzése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!