Elsősorban az upstream divízió húzta a Mol harmadik negyedéves eredményét, de a downstream és a petrolkémia is a vártnál jobban teljesített. Egyedül talán a gáz üzletág miatt lehet némi hiányérzet a befektetőkben, a július óta tartó áremelési moratórium rányomta bélyegét erre az üzletre - áll a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerda hajnalban közölt Mol-beszámolóban.
Nézzük a számokat!
A Mol-csoport összes tevékenysége az idei harmadik negyedévben 92,1 milliárd forintos nettó eredményt mutatott, ami nagyjából megfelelt az előzetes várakozásoknak. Az eredmény ugyanakkor jelentős javulást jelent a második negyedéves 43,2 milliárdos bukta, illetve a tavalyi harmadik negyedév 12,9 milliárdos profitja után is. Az első három negyedévben 67,9 milliárd forint volt a nettó eredmény, ami 11 százalékkal volt alacsonyabb a 2009 hasonló időszakában tapasztalt 76,6 milliárdnál.
Több fronton is rekordok dőltek a magyar olajcégnél: a negyedéves árbevétel 1181,9 milliárd forint lett, mely még sosem volt ilyen magas. Az első kilenc hónapban 37 százalékkal több volt a cég bevétele, mint egy évvel korábban. Persze mindez valahol természetes is egy folyamatosan terjeszkedő vállalat esetében, mint amilyen a Mol.
Az EBITDA tekintetében sem láthattunk még annyira impozáns számokat, mint az idei harmadik negyedévben: speciális tételek nélkül 193,1 milliárd forint volt olvasható ezen a soron, ami kishíján a duplája volt a tavalyi harmadik negyedévben tapasztaltnak. Még speciális tételekkel is 163,3 milliárd forint lett az EBITDA, ami jelentősen meghaladta a portfolio.hu 150 milliárdos elemzői konszenzusát.
A vállalat üzemi eredménye a speciális tételek nélkül 125,9 milliárd forint lett, ami több mint háromszorosa volt az egy évvel ezelőtti 41,2 milliárdnak.
Egy kicsit a számok mögött is érdemes kutakodni
A Mol esetében évről évre érdemes ágazatokra, divíziókra bontani az eredményt, így teljesebb képet kaphatunk arról, a cég melyik tevékenysége teljesített a vártnál jobban. Most egyértelműen kijelenthető, hogy az upstream divízió (kutatás-termelés) hozta a számokat. A tavalyi 35,1 milliárd után idén a harmadik negyedévben 81,7 milliárd forint volt az üzletág üzemi eredménye speciális tételek nélkül.
Az upstream divízión belül továbbra is a földgáztermelés teszi ki a legnagyobb részt, a harmadik negyedévben 1253 millió köbméter gázt sikerült a felszínre hozni. Emellett 617 kilotonnát tett ki a kőolajtermelés is. A termelési adatokból az látszik, hogy elsősorban a világpiaci árak emelkedése dobta meg az eredményt, a kitermelés ugyanis nem változott számottevően.
Lássuk a downstream (feldolgozás és kereskedelem) divíziót! Ezen a soron 38,5 milliárd forintos üzemi eredmény látszik a tavalyi harmadik negyedév minimális vesztesége után, itt tehát megint találtunk 40 milliárdot, ami javítja az eredményt.
A vegyipar is javuló teljesítményt mutatott a harmadik negyedévben: a második negyedév 1,6 milliárdja után 6 milliárdos üzemi eredményt mutatott fel ez az üzletág.
Egyedül talán a negyedik szegmens, a gáz üzletág miatt lehet kicsit keserű a befektetők szájíze: ezen a soron 5,3 milliárdos üzleti eredmény olvasható, ami nagyjából a fele az egy évvel korábbinak és elmarad az előzetes várakozásoktól is. Ennek okáról is hamarosan szót ejtünk.
Voltak azért nehézségek is
A számokból az látszik, hogy azért nem volt teljesen diadalmenet a harmadik negyedév a Mol számára, lehetett volna ennél is jobb az eredmény. Az egyik egyszeri tétel a cég életében hagyományosan a pénzügyi műveletek eredménye, mely teljesen kiszámíthatatlan a forint árfolyamának függvényében. Erre most nem lehetett panasz: a harmadik negyedévben 41,3 milliárdos pozitív eredmény látszik a forint erősödése miatt. Kilenc hónap alatt azonban még így is negatív a kép: 59,4 milliárdos veszteséget hoztak a pénzügyi műveletek.
A nettó eredményt jelentősen csökkentette a kormány által bevezetett válságadó, mely a Mol esetében 19,8 milliárd forintos terhet jelentett eddig, illetve az, hogy a cégnek az Európai Bizottság határozata alapján pótlólagos bányajáradék-befizetést kellett tennie, mely a kamatokkal együtt 35,2 milliárdot vitt el. A válságadó közel 20 milliárdjára egyébként a cég a harmadik negyedévben megképezte a céltartalékot. Ez a 19,8 milliárd forint azonban csak az adó első kilenc hónapra eső része, tehát még a negyedik negyedévben is lehet számítani egy 6,3 milliárdos mínuszra emiatt.
És itt jön még a képbe a gáz üzletág vártnál gyengébb teljesítménye, mely arra vezethető vissza, hogy a kormány július elsejétől áremelési moratóriumot rendelt el a lakossági gáz esetében. Mindezekhez jött még a nyereségadó, mely ugyan a tavalyi harmadik negyedéves befizetés felét sem érte el, de így is 19,7 milliárdot tett ki.
Mit szól mindehhez a menedzsment?
Ahogy megszokhattuk, ezúttal is fűzött egy néhány mondatos értékelést az eredményekhez Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. "A továbbra is kihívásokkal teli külső környezet mellett elért erős üzleti eredményünk az év első kilenc hónapjában és a legutóbbi negyedévben bizonyítja a Mol diverzifikált üzleti modelljének sikerét és törekvéseinket, hogy létrehozzunk egy kiemelkedően hatékony, vezető integrált olajvállalatot. Erős pénzügyi pozíciónk tovább javult finanszírozási forrásaink további diverzifikációjával valamint hitelállományunk átlagos lejárati idejének meghosszabításával" - hangsúlyozta.
A Mol-vezér kiemelte: legfontosabb kulcsprojektjeik területén is sikereket értek el az elmúlt hónappokban: a kurdisztáni és pakisztáni kutatási tevékenységük, a román-magyar gázösszeköttetés megvalósulása és a horvátországi finomítók modernizációja egyaránt stratégiai fontosságú projektek számukra, és tovább erősítik integrált üzleti modellüket. "Készpénztermelési képességünknek megfelelően továbbra is elkötelezettek vagyunk organikus növekedési projektjeink folytatására a régióban és azon túl, hogy biztos alapot teremtsünk jövőbeli sikereinknek" - tette hozzá Hernádi.
A kedvező eredmények függvényében az elemzők előzetesen elképzelhetőnek tartottak egy esetleges pozitív piaci reakciót is, azonban a jelenlegi nemzetközi hangulat egyáltalán nem kedvez ennek (főleg a Wall Street keddi zárását látva). A kedvezőtlen általános hangulat mellett a válságadókkal kapcsolatos további bizonytalanságok akadályozhatják a tömeges Mol-vételeket a közeljövőben.
Beke Károly
mfor.hu