6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több dolog is nehezítette a Mol helyzetét a harmadik negyedévben: a cégnek majdnem 20 milliárd forintos válságadóval kellett számolnia, illetve 35,2 milliárd forintnyi bányajáradékot kellett utólag befizetnie. Ennek ellenére nem okozott csalódást az elemzőknek az olajcég szerda hajnalban közölt negyedéves eredménye, mely a speciális tételek nélkül 92,1 milliárd forintos nettó eredményt mutatott. Mfor.hu-háttér.

Elsősorban az upstream divízió húzta a Mol harmadik negyedéves eredményét, de a downstream és a petrolkémia is a vártnál jobban teljesített. Egyedül talán a gáz üzletág miatt lehet némi hiányérzet a befektetőkben, a július óta tartó áremelési moratórium rányomta bélyegét erre az üzletre - áll a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerda hajnalban közölt Mol-beszámolóban.

Nézzük a számokat!


A Mol-csoport összes tevékenysége az idei harmadik negyedévben 92,1 milliárd forintos nettó eredményt mutatott, ami nagyjából megfelelt az előzetes várakozásoknak. Az eredmény ugyanakkor jelentős javulást jelent a második negyedéves 43,2 milliárdos bukta, illetve a tavalyi harmadik negyedév 12,9 milliárdos profitja után is. Az első három negyedévben 67,9 milliárd forint volt a nettó eredmény, ami 11 százalékkal volt alacsonyabb a 2009 hasonló időszakában tapasztalt 76,6 milliárdnál.

Több fronton is rekordok dőltek a magyar olajcégnél: a negyedéves árbevétel 1181,9 milliárd forint lett, mely még sosem volt ilyen magas. Az első kilenc hónapban 37 százalékkal több volt a cég bevétele, mint egy évvel korábban. Persze mindez valahol természetes is egy folyamatosan terjeszkedő vállalat esetében, mint amilyen a Mol.

Az EBITDA tekintetében sem láthattunk még annyira impozáns számokat, mint az idei harmadik negyedévben: speciális tételek nélkül 193,1 milliárd forint volt olvasható ezen a soron, ami kishíján a duplája volt a tavalyi harmadik negyedévben tapasztaltnak. Még speciális tételekkel is 163,3 milliárd forint lett az EBITDA, ami jelentősen meghaladta a portfolio.hu 150 milliárdos elemzői konszenzusát.

A vállalat üzemi eredménye a speciális tételek nélkül 125,9 milliárd forint lett, ami több mint háromszorosa volt az egy évvel ezelőtti 41,2 milliárdnak.

Egy kicsit a számok mögött is érdemes kutakodni

A Mol esetében évről évre érdemes ágazatokra, divíziókra bontani az eredményt, így teljesebb képet kaphatunk arról, a cég melyik tevékenysége teljesített a vártnál jobban. Most egyértelműen kijelenthető, hogy az upstream divízió (kutatás-termelés) hozta a számokat. A tavalyi 35,1 milliárd után idén a harmadik negyedévben 81,7 milliárd forint volt az üzletág üzemi eredménye speciális tételek nélkül.

Az upstream divízión belül továbbra is a földgáztermelés teszi ki a legnagyobb részt, a harmadik negyedévben 1253 millió köbméter gázt sikerült a felszínre hozni. Emellett 617 kilotonnát tett ki a kőolajtermelés is. A termelési adatokból az látszik, hogy elsősorban a világpiaci árak emelkedése dobta meg az eredményt, a kitermelés ugyanis nem változott számottevően.

Lássuk a downstream (feldolgozás és kereskedelem) divíziót! Ezen a soron 38,5 milliárd forintos üzemi eredmény látszik a tavalyi harmadik negyedév minimális vesztesége után, itt tehát megint találtunk 40 milliárdot, ami javítja az eredményt.

A vegyipar is javuló teljesítményt mutatott a harmadik negyedévben: a második negyedév 1,6 milliárdja után 6 milliárdos üzemi eredményt mutatott fel ez az üzletág.

Egyedül talán a negyedik szegmens, a gáz üzletág miatt lehet kicsit keserű a befektetők szájíze: ezen a soron 5,3 milliárdos üzleti eredmény olvasható, ami nagyjából a fele az egy évvel korábbinak és elmarad az előzetes várakozásoktól is. Ennek okáról is hamarosan szót ejtünk.

Voltak azért nehézségek is

A számokból az látszik, hogy azért nem volt teljesen diadalmenet a harmadik negyedév a Mol számára, lehetett volna ennél is jobb az eredmény. Az egyik egyszeri tétel a cég életében hagyományosan a pénzügyi műveletek eredménye, mely teljesen kiszámíthatatlan a forint árfolyamának függvényében. Erre most nem lehetett panasz: a harmadik negyedévben 41,3 milliárdos pozitív eredmény látszik a forint erősödése miatt. Kilenc hónap alatt azonban még így is negatív a kép: 59,4 milliárdos veszteséget hoztak a pénzügyi műveletek.

A nettó eredményt jelentősen csökkentette a kormány által bevezetett válságadó, mely a Mol esetében 19,8 milliárd forintos terhet jelentett eddig, illetve az, hogy a cégnek az Európai Bizottság határozata alapján pótlólagos bányajáradék-befizetést kellett tennie, mely a kamatokkal együtt 35,2 milliárdot vitt el. A válságadó közel 20 milliárdjára egyébként a cég a harmadik negyedévben megképezte a céltartalékot. Ez a 19,8 milliárd forint azonban csak az adó első kilenc hónapra eső része, tehát még a negyedik negyedévben is lehet számítani egy 6,3 milliárdos mínuszra emiatt.

És itt jön még a képbe a gáz üzletág vártnál gyengébb teljesítménye, mely arra vezethető vissza, hogy a kormány július elsejétől áremelési moratóriumot rendelt el a lakossági gáz esetében. Mindezekhez jött még a nyereségadó, mely ugyan a tavalyi harmadik negyedéves befizetés felét sem érte el, de így is 19,7 milliárdot tett ki.

Mit szól mindehhez a menedzsment?

Ahogy megszokhattuk, ezúttal is fűzött egy néhány mondatos értékelést az eredményekhez Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. "A továbbra is kihívásokkal teli külső környezet mellett elért erős üzleti eredményünk az év első kilenc hónapjában és a legutóbbi negyedévben bizonyítja a Mol diverzifikált üzleti modelljének sikerét és törekvéseinket, hogy létrehozzunk egy kiemelkedően hatékony, vezető integrált olajvállalatot. Erős pénzügyi pozíciónk tovább javult finanszírozási forrásaink további diverzifikációjával valamint hitelállományunk átlagos lejárati idejének meghosszabításával" - hangsúlyozta.

A Mol-vezér kiemelte: legfontosabb kulcsprojektjeik területén is sikereket értek el az elmúlt hónappokban: a kurdisztáni és pakisztáni kutatási tevékenységük, a román-magyar gázösszeköttetés megvalósulása és a horvátországi finomítók modernizációja egyaránt stratégiai fontosságú projektek számukra, és tovább erősítik integrált üzleti modellüket. "Készpénztermelési képességünknek megfelelően továbbra is elkötelezettek vagyunk organikus növekedési projektjeink folytatására a régióban és azon túl, hogy biztos alapot teremtsünk jövőbeli sikereinknek" - tette hozzá Hernádi.

A kedvező eredmények függvényében az elemzők előzetesen elképzelhetőnek tartottak egy esetleges pozitív piaci reakciót is, azonban a jelenlegi nemzetközi hangulat egyáltalán nem kedvez ennek (főleg a Wall Street keddi zárását látva). A kedvezőtlen általános hangulat mellett a válságadókkal kapcsolatos további bizonytalanságok akadályozhatják a tömeges Mol-vételeket a közeljövőben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!