A Magyar Nemzeti Bank a Mol és a Richter piacán 2013. október 16-án tapasztalt árfolyamesések kapcsán előzetes ellenőrzést folytat, mely a folyamatos tőkepiaci monitorint tevékenységének része. Ennek eredményétől függően pedig akár piacfelügyeleti eljárást is indíthat tiltott piacbefolyásolás gyanújával - válaszolta az Magyar Nemzeti Bank kommunikációs osztálya az mfor.hu megkeresésére.
Mint az ismert, szerdán reggel a Napi Gazdaságban megjelent cikk hivatkozás és forrásmegjelölés nélkül közölte az információt, miszerint a norvég állami alap akár meg is válhat az 1,6 százaléknyi Mol-részesedésétől. Az alap etikai alapelvei ugyanis tiltják olyan vállalati részvények birtoklását, mely korrupció gyanújába keveredett. A Mol esetében tehát az elnök-vezérigazgató, Hernádi Zsolt korrupciós vádja jelentheti a problémát. A Budapesti Értéktőzsdén a nyitást követő percekben már csökkenéssel indított az olajmulti részvénye, majd a rákövetkező szűk egy órán belül szinte zuhanórepülésben érte el a 6 százalékos mínuszt. A hatalmas eladói nyomás jól tetten érhető volt a forgalomban is: másfél óra alatt ugyanis 4,5 milliárd forint közeli forgalom jött össze.
A Mol-részvények árfolyama egészen délutánig nem is igazán tért magához. Némi nyugalmat csupán az hozott, hogy a társaság kommunikációs igazgatója az MTI megkeresésére cáfolta a gazdasági napilap cikkében foglaltakat. Szollár Domokos közölte: az újságcikk merő spekuláció, minden alapot nélkülöz. Hozzáfűzte, hogy az olajtársasághoz nem érkezett olyan tartalmú információ, amely a Napi Gazdaságban megjelent.
Mi a Richter-sztori?
A Mol mellett szerdán a Richter papírjai is jókora esést szenvedtek el. Esetében külföldről érkező hírek generálták az eladói nyomást. Az már ugyan biztosnak látszik, hogy visszakerül a részvény az MSCI-indexbe, ám elképzelhető, hogy egyelőre csupán 50 százalékos súllyal - a 100 százalékot csak jövő év elején kaphatná meg. Az ezzel kapcsolatos bizonytalanság pedig inkább a részvények eladására sarkallta a befektetőket.
Székely Sarolta
mfor.hu