Mosonyi György szerint a horvátok "irracionális félelmet" tanúsítanak a Mollal szemben, mert bárhogyan is alakul az INA tulajdonosi szerkezete, akkor sem változik semmi, ha a Mol többségi tulajdonosává válna a horvát olajtársaságnak. A Mol teljes mértékben elkötelezett az INA fejlesztéséért, "a kormánnyal együtt sikeressé tesszük az INA-t" - fogalmazott.
A Mol és a horvát kormány között sikeres és jó az együttműködés. Nincs szükség a két nagy tulajdonos közötti részvényesi megállapodás megváltoztatására.
A lap kérdésére, miszerint a Mol a magyar kormányon keresztül esetleg blokkolná Horvátország Európai Uniós csatlakozását, Mosonyi kijelentette: minden magyar érdeke és óhaja - politikailag és érzelmileg egyaránt -, hogy Horvátország EU-taggá váljon. A két országot történelmileg is nagyon sok minden köti össze, és ahogy Magyarország a NATO-ba való belépést is segítette, úgy az uniós csatlakozási folyamatban is minden támogatást megad.
A Mol a múlt héten tett ajánlatot a horvát INA közkézen lévő, mintegy 8 százaléknyi törzsrészvényének megvásárlására 2.800 horvát kuna részvényenkénti áron. Az ár több mint 60 százalék prémiumot jelentett az INA részvényeknek az ajánlat bejelentését megelőző záróárához képest. A több napra felfüggesztett INA kereskedése kedden újraindult és az árfolyama rekord magas forgalomban 2.830 kunáig drágult.
A SEEbiz.eu üzleti portál hétvégi információja szerint a felvásárlások nyomán a PBZ Croatia biztosító nyugdíjalapja lett a harmadik legnagyobb részvényese az INA-nak, 0,45 százaléknyi értékpapír birtokosaként. A portál összesítése alapján a horvát tulajdon - vagyis az állam és a nyugdíjalapok együttes részesedése - az elmúlt heti kereskedés nyomán kis mértékben, de már meghaladja a Mol tulajdoni hányadát.MTI