3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Utoljára karácsony előtt volt ilyen erős a magyar fizetőeszköz a svájci frankkal szemben, kedd délután 219 alá csökkent a jegyzés a piacon. Az utóbbi napokban minden minket támogat: kedvező a nemzetközi hangulat, a régióban lengyel kamatemelésről suttognak. Így még a BNP Paribas kedden megjelent borús elemzése sem tudta elrettenteni a befektetőket a magyar devizától. Mfor.hu-háttér.

Ismét fellélegezhetnek kicsit a devizahitelesek, hiszen kedden 220 alá süllyedt a svájci frank jegyzése a bankközi devizapiacon. Ezzel egy kicsit megint háttérbe kerül a tavaly szeptemberi 226,50-es történelmi árfolyam, mely néhány napja már csak egy hajszálnyira volt.

Többségben a jó hírek


Kedd délutánra a forint több mint fél százalékkal erősödött az euróval szemben, így 276,50-nél állt a közös valuta árfolyama. A dollárral szemben 206,46-ig kapaszkodott a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 218,75 forintba került. Mindez azt jelenti, hogy nem csak a forint erősödése, hanem a frank gyengülése is kedvezően hat, az euró ugyanis ma már másfél százalékkal erősödött az alpesi deviza ellenében, így 1,2637-nél állt kora délután a keresztárfolyam.

Az elmúlt napokban megjelent hírek sorra kedvezően hatnak a forint számára: a nemzetközi hangulat szinte mindenhol optimista. Ezt csak erősítette a hétfőn megjelent amerikai feldolgozóipari beszerzési menedzserindex, mely a vártnál kisebb mértékben ugyan, de emelkedni tudott.

Szintén hétfő délutáni hír, hogy Kína továbbra is vásárolja a spanyol államkötvényeket. Kína a spanyol államadósság egyik legnagyobb külföldi finanszírozója, az állampapírok 10 százaléka van a birtokában. A tegnapi bejelentéssel pedig enyhülhetnek az újabb európai adósságválsággal kapcsolatos félelmek a piacon.

A régióból is érkezett kedvező hír a forint támogatására: a lengyel jegybank elnöke hétfőn arról beszélt, hogy januárban kamatemelési ciklus kezdődhet az országban. A kamatdöntő ülésig ugyan még két hét van hátra, az esetleges szigorítással kapcsolatos felvetés azonban már most támogatja a hangulatot.

A jó hírek mellett eltörpül a nap negatív híre, mely szerint a BNP Paribas nem vár komoly reformokat a magyar kormánytól februárban. A cég londoni elemzői szerint ha a kormány csalódást okoz a korábban belengetett strukturális lépésekkel, akkor az ismét nyomás alá helyezheti a magyar eszközöket. Egyelőre azonban az optimizmus felülírja ezt a borús forgatókönyvet.

Egyelőre nem áraznak újabb kamatemelést

Érdekesség, hogy a keddi állampapírpiaci hozamok alapján a piac nem áraz újabb MNB-kamatemelést a következő három hónapban. A három hónapos diszkontkincstárjegyek átlaghozama 5,72 százalék volt az ÁKK aukcióján, miközben a jegybanki alapkamat jelenleg 5,75 százalék.

Az MNB Monetáris Tanácsa január 24-én tartja következő kamatdöntő ülését, addig még változhatnak persze a hozamok a piacon, még van idő beárazni egy esetleges újabb kamatemelést. Ebből a szempontból a január 14-én megjelenő decemberi inflációs adatok lesznek érdekesek, ha a vártnál magasabb pénzromlási ütemről számol be a KSH, akkor az könnyen újabb kamatemelést generálhat.

Az eurózónában egyébként éppen kedden jelentek meg a legfrissebb inflációs adatok: a pénzromlási ütem 2,2 százalékra gyorsult, miközben az EKB már mérséklődő inflációt várt az elmúlt időszakban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!