Ami a kamatokat illeti, úgy kiváló alkalom kínálkozik a további csökkentésre. A kamatvágást könnyen lehetne azzal indokolni, hogy az idei második, és egyben nagy hibának bizonyuló emelés korrekcióját szolgálja. Ugyanakkor a gazdasági, és inflációs kockázatokkal kapcsolatos legutóbbi EKB-s előrejelzések is a kamatcsökkentés mellett szólnak. A nagy kérdés azonban abból áll, hogy a bank hajlandó lesz egy agresszívabb, azaz 50 bázispontos mérséklésre. Ez 0,75 százalékra vinné le az irányadó kamatot. Tekintve, hogy az egynapos alapkamat az elmúlt három év során többnyire jelentősen alulmúlta ezt az értéket, így a fenti lépés a 0,25 százalékos szint közelébe vinné az egynapos rátát. Bár ez még nem zéró-kamat, de már nincs messze tőle. Miután az árfolyam-stabilitást nem fenyegeti veszély, így az EKB könnyen igazolhatna egy ilyen lépést azzal, hogy mindössze "a Közösség számára optimális gazdaságpolitikát követi", magyarul a magas foglalkoztatottságot és a fenntartható, inflációmentes növekedést tartja szem előtt. Mi egy 25 bázispontos enyhítést tartunk valószínűbbnek, melyet egyéb intézkedések követhetnek majd.
Ami a likviditást illeti, itt az EKB – a kamatpolitikával szemben – sokkal inkább a realitás talaján mozgott. Októberben a bank újra bevezette a 12-havi likviditási aukciókat, és egyre valószínűbb, hogy három évig terjedő visszavásárlási ügyletekbe is belevág, bár ez egyelőre nem tűnik elégségesnek. Nézzük csak meg mi történt a múlt héten: a szűkös dollár-finanszírozásra tett összehangolt intézkedések (értelemszerűen) csökkentették a bázisswapokat, ugyanakkor növelték az EUR Libor OIS spreadeket. Mindez pedig arra enged következtetni, hogy az eurózóna továbbra is likviditáshiánnyal küzd, és míg sokan úgy látják, hogy ez nem olyan súlyos, mint 2008-ban, addig ez egy hamis illúzió és egyben rossz megközelítés is, mivel akkoriban nagyobb volt a nagykereskedelmi finanszírozástól való függés és a bankközi piac is majdnem teljesen leállt.
A kötvényvásárlás szempontjából már problémásabb lehet ez az új stratégia. Korábban már rámutattunk arra a veszélyre, hogy az EKB az év vége felé valószínűleg nem tudja majd teljesen sterilizálni kötvényvásárlásait, azaz nem tudja teljesen kivonni a rendszerbe juttatott többletlikviditást. Ezt számos technikai tényező indokolja. A hosszú távú sterilizálás ugyanakkor jövőre is egyre nehezebb lehet, amennyiben az EKB (esetleg agresszívabb tempóban) tovább folytatja a kötvényvásárlást, mialatt az európai pénzintézetek inkább a mérlegkonszolidációra törekszenek.
Egyre nagyobb tehát annak a kockázata, hogy az EKB akaratlanul és nem tervezetten hajt végre mennyiségi lazítást, így amíg a vásárlás meghosszabbítása egy üdvözlendő lépés lenne, addig az EKB ennél tovább kell, hogy gondolkodjon, mivel jövőre egy robusztusabb programra lesz szükség. Összességében tehát elmondható, hogy Draghi kormányzása alatt hatékonyabban működik az EKB, így a piacok nagyot csalódnának, ha a bank a decemberi értekezlet után letérne erről az útról. Úgy tűnik, hogy az EKB el tud szakadni dogmáitól, és erre nagy szükség is van, tekintve hogy egy olyan helyzetbe kerültünk, melyhez a monetáris unió alapító okiratai – melyek az EKB működését is meghatározzák – semmilyen útmutatást nem adnak. Reménykedjünk tehát, hogy végre mozgásba lendül az EKB.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.