5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai gazdaség kapcsán ugyan pozitív hírek láttak napvilágot, a legnagyobb tőzsdei cégek feje felett azonban továbbra is inkább a viharfelhők gyülekeztek. Így az év végéhez közeledve, amikor várhatóan visszaesik a forgalom, nem lenne meglepő, ha felerősödne a volatilitás a piacon, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.

Ezen a héten tette közzé a KSH a harmadik negyedéves GDP részletes statisztikáit. Ebből összességében pozitív trendek olvashatók ki, ugyanakkor túlzott optimizmusra nem adnak okok a számok. A harmadik negyedévben 1,8 százalékkal volt magasabb az össztermék, mint egy évvel azelőtt, ami egy fokkal még gyorsabb is, mint amit előzetesen számolt a statisztikai hivatal. Ráadásul mostanra az összes szektor növekedésbe fordult, a termelési oldalon egyedül egy technikai számla húzta vissza az összadatot.

Ugyanakkor azt is észre kell venni, hogy a növekedés oroszlánrészét a mezőgazdaság adja ismét, amelyik a tavalyi szárazsághoz képest jelentős bővülésben van. Ezen tényező nélkül a gazdaság mindössze 0,4 százalékos növekedést produkálna, éppen csak kimutathatót. Ez a tavalyi képet tükrözi, akkoriban a gazdaság mezőgazdaságon felüli része minimális visszaesésben volt. Úgy is mondhatnánk, széles értelemben vett stagnálásban volt immár hosszabb ideje.

A felhasználói oldalon két fő faktor húzza a gazdaságot. Egyrészről a külső kereslet: a nettó export 0,7 százalékponttal emelte a GDP-t, ez a része továbbra is nagyon erős a gazdaságnak. Másrészről pedig a beruházások hasonló mértékben emelte a növekedést - ezt már a múlt heti beruházási statisztika megismerése óta tudhattuk. A háztartások fogyasztása a harmadik negyedévben még mindig nem növekedett érdemileg, éves visszatekintésben 0,1 százalékos bővülés mutatható ki. A közösségi fogyasztás tett még hozzá a növekedéshez, ám ez kicsi részét teszi ki a gazdaságnak.

Előre tekintve két fő változásra számítunk: az ipar hozzáadott értékének növekedésére: ebben az októberi statisztika bíztató, hiszen 6 százalékkal bővült a termelés mértéke egy évvel ez előtthöz képest. A másik a háztartások fogyasztásának felpörgése. Szintén bővülést mutató statisztika érkezett erről a héten: a kiskereskedelemben 2,5 százalékos bővülést láthattunk októberre.

Volatilitásban nincs hiány a magyar piacon. Az előző héten heti csúcson záró index, most heti mélyponton fejezte be a pénteki napot. Több papír lekötöttek, de az esés oroszlánrészéért a Mol felelős. A BUX index, így a 18500 pont alatt zárt, amire szeptember vége óta nem volt példa. Mindehhez erős - az év 2. legerősebbje - forgalom párosult. Támaszt az 100 hetes mozgóátlag (18402) nyújt a 18350 pont előtt. Emelkedésben a 18500 és az 50 hetes mozgóátlag (18665) akadályoz.

A Mol 6 hete folyamatosan alacsonyabban zár. Sőt, az elmúlt 18 hétből csak 2-szer sikerült emelkednie heti szinten! A papír 2009 augusztus közepe óta nem zárt ilyen alacsony szinten. A forgalom negyedéves átlag alatti volt. Támaszt a 13500/12800 forint nyújthat. A probléma, hogy megoldás nélkül fokozódik a Mol - INA nézeteltérés, sőt már egy hazai pótmagánvádló (600 millió forintos csomaggal) is beperelte a vállalat vezérét vesztegetés és csalás vádjával. Technikai szinten természetesen jelentősen túladott a papír, de amíg nem kerül valamilyen pont az INA ügy végére komolyabb trendfordulóra nem számíthatunk.

Az OTP negyedéves átlagnak megfelelő forgalom mellett június óta nem látott mértékben csökkent, amivel alátámasztotta a november közepe óta fennálló (óriási felső kanóc) csökkenő trendet. A papír támaszt a 4200 forintnál illetve a 100 hetes mozgóátlagnál (4175) találhat. Emelkedéshez a 4300/4350 forintot kell leküzdenie. A probléma, hogy 4200 forint alatt kevés támasz található 4000-ig.

A Magyar Telekom bejelentette, hogy nem tud osztalékot fizeteni az idei év után. A januárban esedékes frekvencia árverés eredménye, ebből a szempontból már lényegtelen. Az árfolyam elhagyta 272 forintos éves mélypontját és második hete drágul. Háromhetes emelkedésre legutoljára augusztusban volt példa. A forgalom legalább 2000. óta az 5. legmagasabb. Így bízhatunk abban, hogy tényleges fordulatot látunk. Azonban ehhez legalább a 300 forintot, de inkább a 312 forintot kellene meghaladnia. Támaszt a 285/275 forint nyújt.

A Richter az elmúlt 11 hétből 9-szer zárt magasabban. A hete most 2010 november eleje óta nem látott magasságban fejezte be, miközben a forgalom negyedéves átlag fölött maradt. Természetesen technikailag túlvett a papír, de a 4600 forintot meghaladásával nagyon gyorsan a 4750 forintnál találhatja magát. Immár a 4500/4450 forint nyújt számára támaszt. Az Egis-t december 11-én kivezetik a tőzsdéről. A jövő hét nem fog bővelkedni gazdasági adatokban és Ádvent 3. vasárnapja felé közeledve a forgalom is egyre inkább megcsappan, így nőhet a volatilitás, de jelentős fordulatra nem számítunk az elmúlt hetek trendjeihez képest.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!