Komoly esést produkáltak kedden a vezető részvénypiacok Ázsiában, miután a hét elején Londonban bejelentették, hogy a Royal Bank of Scotland 28 milliárd fontos veszteséget vár 2008-ra, ami a brit bank történetének legnagyobb deficitje. Éppen ezért elsősorban a pénzügyi szektor teljesített gyengén a Távol-Keleten is, a vezető indexek pedig több mint 2 százalékot buktak.
8065 pontig esett vissza kedden reggel a japán Nikkei 225 index, ez 2,3 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél, de a többi vezető mutató is hasonló mértékben gyengült. A hongkongi Hang Seng 2,85 százalékos mínusszal zárt, míg a dél-koreai Kospi index 2,07 százalékot veszített értékéből a pénzügyi szektorban felerősödő problémák miatt. Kismértékben emelkedni tudott viszont a Shanghai Compsite, mely 0,37 százalékos bővülést mutatott.
Hétfőn jelentették be, hogy a Royal Bank of Scotland minden eddiginél nagyobb veszteséggel számol 2008-ban, ez elhomályosította az új amerikai elnök beiktatása miatti optimista hangulatot, ezért gyengültek a részvényindexek. A brit kormány hétfőn este bejelentette, hogy elindítja a bankmentés második lépcsőjét, melynek keretében több bank is teljesen állami tulajdonba kerülhet a szigetországban, ez az ázsiai befektetők hangulatát is rontotta. Az emberek elsősorban amiatt aggódnak, hogy a brit kormány túl sokat költ a bankok megmentésére, ugyanis néhány cég túl nagy ahhoz, hogy hagyják csődbe menni.
Japánban a befektetők negatívan reagáltak arra a hírre is, hogy a Toyota eladásai 4 százalékkal estek vissza tavaly a válság miatt. Az autógyáér a tőzsdezárás után jelentette be, hogy a jövőben Akio Toyota, az alapító unokája lesz a vállalat elnöke.
A tokiói tőzsdén a pénzügyi részvények bukása vezette lefelé a hangulatot: a Mizuho Financial 4,9 százalékot veszített, míg a Sumimoto Mitsui Financial Group 3,8 százalékkal esett vissza. A hongkongi piacon a londoni székhelyű HSBC volt a legnagyobb vesztes, 6,9 százalékkal lettek olcsóbbak a cég papírjai. A vállalat hétfőn jelentette be, hogy nincs szüksége a brit állam segítségére, ugyanakkor várhatóan elemzői leminősítésekkel kell szembenéznie gyenge tőkehelyzete miatt.
A nyersanyagtermelő vállalatok az árak esése miatt estek vissza jelentősen az ázsiai tőzsdéken: a BHP Billiton 5,2 százalékot bukott, míg a japán Nippon Oil Corp 3,9 százalékot veszített. Az olaj világpiaci ára 34 dollár közelébe esett kedden reggel, mivel most pörögnek ki a februári határidős kontraktusok.