3p

Miközben délelőtt a magyar fizetőeszköz a 315-ös szintet vette célba az euróval szemben, addig délután 311-es szintet közelítette meg. A tőzsde enyhe mínuszban zárt.

Délelőtt még arról számoltunk be, hogy a forint komoly eladói nyomás alá került, és az euró árfolyama átlépte a 314-es szintet. A háttérben több más ok – így a görögökkel kapcsolatos bizonytalanságok - mellett minden bizonnyal hangsúlyos szerepet játszott az is, hogy a jegybank igyekszik megszabadulni a spekulatív célú befektetőktől, és a legutóbbi lépésével 1500 milliárdos összeget tessékelne át állampapírba, vagy "küldene el".

Ennek egyébként ma két alkalommal is tanúi lehettünk, a fent említett forintgyengülés mellett a mai kötvényaukción is, hiszen rekord alacsony hozam alakult ki. két héttel ezelőtti aukció hozamához képest 27 bázisponttal 1,19 százalékra csökkent a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek átlagos hozama a csütörtöki aukción. Sőt, még a tegnapi másodpiaci jegyzésnél is 5 bázisponttal alacsonyabb ez a szint. Más kérdés, hogy a kötvénypiacon a hosszú papírok viszont nem mutattak ilyen jó hangulatot, hiszen mind a 3, mind az 5, mind a 10 éves kötvények hozama emelkedett.

Visszatérve a forint mozgására, a magyar fizetőeszköz a reggeli gyengülés után a déli órákban erősödni kezdett és a kora délutáni időszakban a 311-es szint alatt is járt. Később visszakúszott a 311,20 körüli keresztárfolyamhoz. A dollár és a frank is hasonló mértékben gyengült a forinthoz képest, 276,30 körül állt késő délután, míg az alpesi devizáért 295,60 körüli összeget adtak a bankközi piacon.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 86,06 pontos, 0,38 százalékos csökkenéssel, 22 303,77 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 7,6 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. igazgatója az MTI-nek elmondta: viszonylag jó nyitás után a görög adóssággal kapcsolatos sikertelen tárgyalások miatt erőteljesen esni kezdtek az európai tőzsdeindexek. A kedvezőtlenné váló hangulat a BUX-ot is lehúzta. Délután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlást fogalmazott meg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-nek, ami javította a piaci hangulatot. A BUX is emelkedni tudott, végül kisebb mínuszban zárta a napot.

A hazai blue chipek közül az OTP esett a leginkább, a Mol és a Richter gyakorlatilag változatlan árfolyamon zárt - mondta a szakértő. A Mol 5 forinttal, 0,03 százalékkal 14 945 forintra csökkent, 1,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 50 forinttal, 0,90 százalékkal 5500 forintra esett, forgalmuk 3,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,46 százalékkal 430 forintra gyengült, forgalma 431,8 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 1 forinttal, 0,02 százalékkal 4603 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,6 milliárd forintot ért el.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!