Délelőtt még arról számoltunk be, hogy a forint komoly eladói nyomás alá került, és az euró árfolyama átlépte a 314-es szintet. A háttérben több más ok – így a görögökkel kapcsolatos bizonytalanságok - mellett minden bizonnyal hangsúlyos szerepet játszott az is, hogy a jegybank igyekszik megszabadulni a spekulatív célú befektetőktől, és a legutóbbi lépésével 1500 milliárdos összeget tessékelne át állampapírba, vagy "küldene el".
Ennek egyébként ma két alkalommal is tanúi lehettünk, a fent említett forintgyengülés mellett a mai kötvényaukción is, hiszen rekord alacsony hozam alakult ki. két héttel ezelőtti aukció hozamához képest 27 bázisponttal 1,19 százalékra csökkent a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek átlagos hozama a csütörtöki aukción. Sőt, még a tegnapi másodpiaci jegyzésnél is 5 bázisponttal alacsonyabb ez a szint. Más kérdés, hogy a kötvénypiacon a hosszú papírok viszont nem mutattak ilyen jó hangulatot, hiszen mind a 3, mind az 5, mind a 10 éves kötvények hozama emelkedett.
Visszatérve a forint mozgására, a magyar fizetőeszköz a reggeli gyengülés után a déli órákban erősödni kezdett és a kora délutáni időszakban a 311-es szint alatt is járt. Később visszakúszott a 311,20 körüli keresztárfolyamhoz. A dollár és a frank is hasonló mértékben gyengült a forinthoz képest, 276,30 körül állt késő délután, míg az alpesi devizáért 295,60 körüli összeget adtak a bankközi piacon.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 86,06 pontos, 0,38 százalékos csökkenéssel, 22 303,77 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 7,6 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. igazgatója az MTI-nek elmondta: viszonylag jó nyitás után a görög adóssággal kapcsolatos sikertelen tárgyalások miatt erőteljesen esni kezdtek az európai tőzsdeindexek. A kedvezőtlenné váló hangulat a BUX-ot is lehúzta. Délután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlást fogalmazott meg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-nek, ami javította a piaci hangulatot. A BUX is emelkedni tudott, végül kisebb mínuszban zárta a napot.
A hazai blue chipek közül az OTP esett a leginkább, a Mol és a Richter gyakorlatilag változatlan árfolyamon zárt - mondta a szakértő. A Mol 5 forinttal, 0,03 százalékkal 14 945 forintra csökkent, 1,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 50 forinttal, 0,90 százalékkal 5500 forintra esett, forgalmuk 3,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,46 százalékkal 430 forintra gyengült, forgalma 431,8 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 1 forinttal, 0,02 százalékkal 4603 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,6 milliárd forintot ért el.
mfor.hu