2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A határidős indexek alapján jelentős pluszban nyithatnak a vezető mutatók a Wall Streeten, a Dow és a Standard & Poor's határidős indexe is 3 százalék feletti emelkedést mutatott. A gazdaság csökkenése sem vetette vissza a befektetők kedvét, a közölt negatív GDP-adat ellenére jókora plusz lehet a nyitáskor.

A szerdai Fed-kamatvágásra nem reagáltak érzékenyen a részvénypiacok, a tőzsdék csendes mozgást mutattak, majd a kereskedés utolsó perceiben visszaestek. Csütörtökön viszont a határidős kontraktusok alapján jelentős emelkedés várható a nyitás után, egyesek szerint a szerdai kamatcsökkentést is most reagálják le a piacok. A harmadik negyedéves GDP-adat kicsit jobb lett a vártnál, de így is visszaesett az amerikai gazdaság, erre 2001 óta először volt példa.

A határidős indexek alapján a Dow 4 százalék körüli plusszal nyithat csütörtökön 9200 pontig emelkedhet az index értéke, míg a Standard & Poor's 3,67 százalékot javíthat a nyitás után. A Wall Streeten magyar idő szerint fél háromkor kezdődik a kereskedés.


A szerdai kamatcsökkentést egyelőre nem igazán reagálta le a piac, igaz, hogy az 50 bázispontos vágás nem is okozott meglepetést, mivel az elemzők is erre számítottak. Sokan úgy vélik, hogy a várható pozitív nyitás részben a kamat csökkentésének tudható be. Csütörtök délután közölték az amerikai hatóságok, hogy az ország gazdasága a harmadik negyedévben 0,3 százalékkal esett vissza az előző negyedévben produkált 2,8 százalékos emelkedés után.

Az Egyesült Államokban 2001 harmadik negyedéve óta nem volt példa arra, hogy éves szinten csökkenjen a gazdaság teljesítménye, akkor a legutóbbi recesszió közepén 1,4 százalékkal esett vissza a gazdaság. A mostani negatív adattal Amerika ismét egy lépéssel közelebb került a recesszióhoz, ha a negyedik negyedévben is csökken a gazdaság, akkor hivatalosan is kijelenthetjük, hogy a recesszió utolérte Amerikát.

A 0,3 százalékos csökkenés egyébként kicsivel kedvezőbb a vártnál, az elemzői konszenzus ugyanis 0,5 százalékos visszaesést várt. A Bloomberg által megkérdezett 75 elemző véleménye 1,2 százalékos növekedés és 1,9 százalékos esés között szóródott.

Az emelkedést támogatja, hogy az Exxon Mobil olajcég rekodprofitról számolt be a harmadik negyedévet illetően, elsősorban a magas olajárnak köszönhetően nőttek 58 százalékkal a vállalat eredményei.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!