Az elmúlt négy év legnagyobb heti esését produkálhatja az olaj, miután sorozatban harmadik napja csökken az árfolyam. A nyersanyag árát is jelentősen befolyásolhatja az esti kongresszusi szavazás, ugyanis ha a képviselők megszavazzák a mentőcsomagot, akkor kicsit megnyugodhat a pénzügyi szektor, ez pedig az olaj árának emelkedését is jelentheti. Az amerikai gazdaság problémái ugyanakkor nem halványulnak, a recessziós félelmek továbbra is a kereslet csökkenésének irányába mutatnak.
Ma délelőtt 93,58 dollárt ért egy hordó nyersolaj a piacokon, ez 39 centtel maradt el a tegnapi árfolyamtól. A héten nagy utat járt be a nyersanyag, hiszen a hét közepén a tőzsdék visszapattanásakor 100 dollár felett is járt. Csak tegnap 4,6 százalékkal esett az olaj világpiaci ára, a júliusi csúcs óta pedig már 37 százalékkal lett olcsóbb a nyersanyag.
A héten már 13 százalékkal csökkent az olaj világpiaci ára, mivel a növekvő hitelköltségek és a gyenge makrogazdasági adatok miatt kétségbe vonják, hogy elég lesz-e a 700 milliárdos mentőprogram. A befektetők szerint ez az összeg sem fogja tudni felpörgetni az amerikai gazdaságot, így az recesszióba süllyed majd, ami viszont csökkenti az olaj iránti keresletet.
"Nehéz a mostani helyzetet pozitívan szemlélni az olaj szempontjából, ugyanis a befektetők most nem szívesen hagyják pénzüket nyersanyagokban" - nyilatkozta a Bloombergnek a tokiói elemző.
Az amerikai üzemanyag-felhasználás átlaga az elmúlt négy hétben napi 19 millió hordó volt, ez 2001 októbere óta a legalacsonyabb szint, tehát a kereslet már most is visszaesett. Ha a gazdaságból további kiábrándító hírek jelennek meg, akkor ez tovább csökkenhet.
A szakemberek most arra számítanak, hogy ha a Kongresszus ma megszavazza a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot, az sem fog segíteni a gazdaságon, mivel az menthetetlenül recesszióba süllyed. Sőt a 700 milliárdos kiadás következtében elszabadulhat az államháztartás hiánya, sokan éppen ezért ellenzik a tervet.
A napokban a Morgan Stanley elemzője egy érdekes anyagot tett közzé, melyben a következő néhány hónapra már 50 dolláros olajárral számol. Ez mindenképp meglepő azok után, hogy tavasszal ugyanezek az elemzők még 200 dolláros szint környékére várták az olajat. Ez is azt mutatja, hogy szinte naponta változhatnak a vélemények, az elemzők sem mernek semmit biztosra mondani.