2007 decemberében járt utoljára olyan magasságban a Dow Jones indexe, mint kedden a második óra végén. Napközben ugyanis az index 108 pontos pluszban is járt, akkor a mutató 13339 ponton állt. Pedig hétfőn még kisebb mínusszal zárt a Dow, és kedden a nyitást követően is a bizonytalanság volt jellemző, hiszen az első fél óra végén 13175 pontig esett. Ezt követően azonban napvilágot látott az ISM-index, ami lendületet adott a tőzsdéknek. Az ugyanis az jelezte, hogy a várt lassulás helyett gyorsulva nőtt áprilisban az amerikai feldolgozóipar teljesítménymutatója. Az amerikai index komponensei közül a termelési és az új megrendelések értéke ugrott meg.
Az ISM-indexszel szemben a másik, ma publikált amerikai makroadat, az építési kiadások márciusi alakulása kevésbé örömteli. Bár februárhoz képest minimális, 0,1 százalékos emelkedést mutat a friss adat, de az előző havi 1,1 százalékos visszaesést ez így csak minimálisan tudja kompenzálni.
A befektetők azonban ismét a pozitív adatra koncentráltak elsősorban, így komoly emelkedésbe kezdtek a mutatók, és a Dow, a fent említett rekordszintet elérte. A zárásra a mutatók némileg gyengültek. A DJIA indexe végül 0,50 százalék erősödött, és 13279 ponton zárt, melyre az elmúlt bő négy évben nem volt példa. A nap elején még remeklő technológiai részvények majdnem mínuszba csúsztak, a Nasdaq Composite mutatója csupán 0,13 százalékkal kúszott fentebb, és végül 3050 ponton fejezte be a napot. A legjobban az S&P 500-as mutató teljesített, mely 0,57 százalékkal ugrott meg, és 1406 pontra erősödött.
A kedden publikált adatok közül inkább bizonytalanságot hozott a legfrissebb autópiaci jelentés, mely ugyan az egy évvel korábbiakhoz képest dinamikus növekedést jelez az értékesített új autókat tekintve, ám a hó/hó adat már visszaesést tükrözött. Az autógyártók részvényei vegyesen teljesítettek kedden.
mfor.hu