Nehéz féléven vannak túl a főbb amerikai mutatók, a hitelválság következményei és a tartósan magas olajár rég látott mélységekbe taszították az indexeket az év első felében. Tegnap alig mozdultak el a vezető indexek, a kereskedés középpontjában ismét az olajár volt. A kereskedés első felében jelentősen visszaestek az indexek, mivel az olaj ára új rekordot döntve 143 dollár fölé emelkedett. A nap második felére aztán az olajár is csökkenésnek indult, így a mutatók is visszakapaszkodtak.
A Dow Jones ipari index tegnap 11 350 ponton zárta a napot, ami 0,03 százalékkal magasabb a múlt pénteki záróértéknél. A többi vezető index vegyesen szerepelt: a Standard & Poor's 0,13 százalékot javított, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq viszont 1,21 százalékkal visszaesett.
Az első félévet rég látott mínusszal zárták a vezető indexek. A Dow 10,19 százalékot bukott az első hat hónapban, utoljára 1970-ben volt példa hasonlóan rossz első félévre, akkor az amerikai gazdaság recesszióba süllyedt. A Standard & Poor's és a Nasdaq legutóbb 2002-ben zuhantak a mostaninál nagyobbat az év első felében. Akkor a szeptember 11-i terrortámadás és a "dotcom-lufi" kidurranása vetette vissza a tőzsdét. Az S&P 8,6 százalékos mínusszal fejezte be az első félévet, a Nasdaq pedig 9,1 százalékot bukott. Az októberi csúcsa óta mindhárom index közel 20 százalékot veszített.
Az olaj ára került középpontba az utóbbi hetekben az amerikai tőzsdén, az év eleje óta 96 dollárról 140 dollár fölé emelkedett egy hordó olaj ára. Tegnap a kereskedés első felében 143 dollár fölé emelkedett a nyersanyag ára, majd a végére 21 centtel a pénteki árfolyam alatt, 140 dolláron sikerült zárni.
A befektetők és az elemzők többsége most a második negyedéves vállalati jelentésekre figyel, melyek főleg a pénzügyi szektor esetében lehetnek érdekesek. A pénzügyi cégektől az utóbbi hetekben ismét negatív hírek jelentek meg, egyre többen gondolják úgy, hogy a hitelválság következményeinek még nincs végük.
A mai makroadatok közül a tengerentúlon az ISM feldolgozóipari indexre és az ABC/Washington Post fogyasztói bizalmi indexre érdemes figyelni. Az ISM mutató a múlt hónapban 49,6 ponton állt, míg az ABC és a Washington Post közös fogyasztói bizalmi indexe -43 ponton állt.
A vezető ázsiai indexek jórészt visszaestek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,13 százalékot bukott tegnaphoz képest, a Shanghai Composite 2,1 százalékkal zuhant vissza, a hongkongi Hang Seng viszont 0,27 százalékkal erősödött.