Ismét ütemesen csökken a magyar szuverén adósi nem fizetővé válásra szóló biztosítási ügyletek (CDS) árazása a londoni adósságpiacon.
Ismét ütemesen csökken a magyar szuverén adósi nem fizetővé válásra szóló határidős biztosítási ügyletek (CDS) árazása a londoni adósságpiacon, ahol az elmúlt hetek hitelminősítői osztályzatrontási hulláma nyomán nemrég még az egész európai feltörekvő térség CDS-árazásai emelkedtek, közölték szerdán londoni szakelemzők az MTI-vel.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cég új adatsora szerint a szuverén nem teljesítővé válási kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a törlesztési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében a szerdai kereskedésben 4,252 százalék volt a múlt hét közepén mért 4,933 százalék után; ez utóbbi volt eddig a csúcsszint ebben a hónapban. A magyar CDS-árazás az elmúlt időszak hullámzásaival együtt is sokkal enyhébb az október végi pánikszintekhez képest.
A CMA DataVision hosszabb visszatekintésű adatsora szerint e határidős piaci törlesztés-biztosítási ügyletek ára szeptember 29-én még 1,71 százalék volt a piacon lévő magyar adósság esetében, október közepén már 5 százalék felett járt, csúcspontját október 24-én érte el, 6,05 százalékkal. Onnan ütemesen csökkenni kezdett a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank 25 milliárd dolláros pénzügyi védőhálójának hatására, majd a novemberben bejelentett hitelminősítői osztályzatrontások után egy ideig újból szélesedett a felár.
A szerdai állapot szerint azonban az októberi csúcsszintnél már ismét csaknem 1,8 százalékponttal szűkebb a magyar CDS-felár. A jelenlegi árazás azt jelenti, hogy például az európai adósságpiacon minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre jelenleg valamivel több mint 425 ezer euróba kerül, a múlt havi piaci pánik csúcspontján kért több mint 600 ezer euró helyett.
Kelet-Európa EU-gazdaságait az utóbbi hetekben példátlan ütemű leminősítési hullám sújtotta a pénzügyi-likviditási válság hatásai miatt. A Fitch Ratings a hónap elején egyszerre három EU-tagállam - Magyarország, Románia, Bulgária - szuverén besorolásának rontásáról döntött. A cég az addig "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkentette. Ez továbbra is a még befektetésre ajánlott alapsávon belül van, és a kilátás negatívról stabilra javult vissza.
A Standard & Poor's a múlt hét elején rontotta ugyanilyen szintre a magyar adósosztályzatot, negatív kilátást fennhagyva az új besoroláson is. A Fitch és az S&P Románia minősítését azonban két fokozattal a befektetési sáv alá, az addigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta, ezen az osztályzaton is fennhagyva a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek immár több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata. Lettország osztályzatát mind a Fitch, mind az S&P a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára, "BBB mínusz"-ra rontotta, súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve. Magyarország besorolását a Moody's Investors Service is rontotta nemrég, "A2"-ről "A3"-ra, negatív kilátással, de ez az új osztályzat még mindig elsőrendű befektetői minősítés.
A globális hitelpiaci pánikot még a januárban euróövezeti taggá váló Szlovákia is megérezte. A CMA DataVision adatai szerint a szlovák nem fizetővé válás CDS-piaci biztosítási árazása jelenleg 1,442 százalék, de október végén mértek 2,20 százalék feletti szlovák CDS-árakat is, a szeptember utolsó napjaira jellemző 0,60 százalék körüli szintek után.
A mélyen spekulatív hitelminősítői besorolású Ukrajna nem fizetői biztosítási felára jelenleg 22,00 százalék. Az ukrán CDS-árazás október végén még 28 százalék felett járt a londoni piacon.