Kismértékben gyengült hétfő reggel a vezető ázsiai részvényindexek többsége, miután múlt pénteken a vártnál gyengébb munkanélküliségi adatok jelentek meg az Egyesült Államokban. A befektetők ebből azt a következtetést vonták le, hogy messze még a gyors kilábalás, ez okozta az eladási hullámot.
9674 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,59 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki záróértékénél. A hongkongi Hang Seng 0,17 százalékkal esett vissza a hétfői kereskedés második felére, míg a dél-koreai Kospi 2,29 százalékos mínuszban volt. Kínában továbbra is tartanak az ünnepek, így a hét első napján sem nyitott ki a tőzsde.
Pénteken jelentették be az Egyesült Államokban, hogy szeptemberben 263 ezer ember került az utcára, ezzel 9,8 százalékra emelkedett a munkanélküliség. Az elemzők korábban 180 ezer körüli elbocsátásra számítottak, így az adat némileg meglepő volt a piac számára.
A munkanélküliségi adatokból az látszik, hogy a cégek továbbra is leépítésekkel próbálják kompenzálni profitjuk csökkenését, a fogyasztók pedig várhatóan a következő hónapokban sem fogják növelni kiadásaikat a bizonytalan helyzet miatt. Mindez azért különösen fontos, mert az amerikai gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát a belső fogyasztás adja, így a masszív növekedés elengedhetetlen feltétele, hogy beinduljon a kiskereskedelem.
A héten szokás szerint az Alcoa gyorsjelentésével indul a harmadik negyedéves eredményszezon, a fentiek miatt a befektetők a cégek profitját is inkább pesszimistán ítélik meg jelenleg.
Az olaj ára a romló gazdasági kilátások miatt péntken ismét 70 dollár alá esett, majd nagyjából ugyanezen a szinten marad hétfő reggel is, a 70 dolláros lélektani határ környékén kereskedtek a nyersanyaggal.