3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap ismét gyengültek a vezető amerikai indexek, miután a befektetők a Fannie Mae és a Freddie Mac állami megsegítésével továbbra sem látják bíztatónak a pénzügyi szektor jövőjét. A Dow Jones ipari index 0,41 százalékkal esett vissza a nap végére.

A pénzügyi cégek újabb problémái még hetekkel ezelőtt kezdődtek, a múlt hét végén több jelzáloghitelező is csődközeli állapotba került. A Fannie Mae és a Freddie Mac végül állami beavatkozásnak köszönhetően menekült meg, míg az IndyMac felett az amerikai pénzügyi felügyelet vette át az irányítást. A sorozatos negatív hírek a tőzsdére is hatással voltak, a múlt hét vége óta sorozatosak a mínuszok.

A Dow Jones ipari index tegnap 11 055 ponton zárt, ami 0,41 százalékkal maradt el a péntekitől. A kereskedés alatt ismét 11 000 pont alá esett a mutató, majd a nap végére onnan kapaszkodott vissza. A Standard & Poor's index 0,9 százalékot bukott pénteki értékéhez képest, míg a Nasdaq 1,17 százalékkal esett vissza.

A héten azért is kerülhet különösen előtérbe a pénzügyi szektor, mert több nagy cég is a napokban közli majd második negyedéves eredményeit, melyek erősíthetik vagy gyengíthetik a félelmeket. A legfontosabb talán a Citigroup pénteki gyorsjelentése lesz, az elemzők részvényenként 59 centes veszteséget várnak a legnagyobb amerikai banktól.

Az amerikai kormány a hét végén azért döntött úgy, hogy támogatja a Fannie Mae és a Freddie Mac megmentését, mert a két cég kezeli az Egyesült Államok jelzálogállományának mintegy felét, 5,3 billió dollár felett rendelkeznek. Tegnap a két hitelintézet részvényei tovább gyengültek: a Fannie Mae 5,1 százalékot veszített, a Freddie Mac pedig 8,3 százalékkal lett olcsóbb.

A gondok lassan kezdenek átterjedni az egész pénzügyi szektorra, több bank részvényei is nagyot estek tegnap. A National City 14,7 százalékkal lett olcsóbb, a Washington Mutual pedig 34,8 százalékot zuhant.

A pénzügyi szektoron kívül is történtek érdekességek: az Anheuser-Busch elfogadta a belga InBev 52 milliárd dolláros ajánlatát, így létrejöhet a világ legnagyobb sörgyára. A Yahoo tegnap jelentette be, hogy elutasította a Microsoft utolsó felvásárlási ajánlatát, így az az üzlet ismét kezd lecsengeni.

Az olaj ára tegnap kismértékben emelkedett, 10 centtel lett drágább a nyersanyag, így 145,18 dollárba került egy hordó olaj.

A vezető ázsiai indexek is követték a Wall Streetet délre, ma reggel jelentősen gyengültek a mutatók. A japán Nikkei 225 index 1,96 százalékot bukott, a hongkongi Hang Seng 3,49 százalékkal zuhant vissza, míg a Shanghai Composite 2,4 százalékot bukott tegnaphoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!