9191 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,04 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,59 százalékkal gyengült a nap végére, míg a Shanghai Composite 0,8 százalékot veszített értékéből. 0,71 százalékkal esett vissza a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 1,03 százalékos volt a mínusz.
Az európai országokkal kapcsolatos aggodalmak kiújulása elhomályosította a pozitív híreket, például azt, hogy a Bank of Japan felmérése szerint a feldolgozóiparban sorozatban ötödik hónapban nőtt a bizalom a cégek részéről.
Amerikában szerdán a Dow Jones index 9774 pontig esett vissza, ami egy százalékos gyengülésnek felelt meg. Legutóbb tavaly novemberben volt ilyen alacsonyan a Wall Street vezető mutatója. Főleg a szerdai kereskedés végére romlott el a hangulat, ami elsősorban Spanyolország esetleges leminősítésének volt köszönhető.
A Moody's szerdán jelentette be, hogy a gyenge gazdasági kilátások miatt figyelőlistára veszi a spanyol adósságkockázat besorolását, ez pedig gyakran egy leminősítés előzménye szokott lenni. Spanyolország jelenleg Európa egyik leginkább eladósodott országa, a gazdasága éppen csak kilábalt a két éve tartó recesszióból, elsősorban az építőipar a húzóereje.
Az utóbbi hónapokban már bejelentettek megszorításokat a dél-európai országban, ugyanakkor egyre nagyobb a külföldi nyomás, hogy csökkentse államháztartási hiányát. A szakemberek szerint a spanyol gazdaság legnagyobb problémája a 20 százalékos munkanélküliség, ami a legmagasabb az Európai Unióban.
A devizapiacokon a dollár gyengült kismértékben a japán jennel szemben, azonban az euró ellenében erősödött az amerikai valuta. Az árupiacon az olaj világpiaci ára tovább csökkent, de még mindig 75 dollár felett volt egy hordó nyersanyag jegyzése.
Menedzsment Fórum