Vegyesen szerepeltek hétfőn a vezető ázsiai részvényindexek: Tokióban a jen gyengülése tett jót a piacnak, ugyanakkor a pénteken megjelent meglepően jó amerikai munkanélküliségi adat nem tudott javítani a hangulaton. Ebben az is közrejátszhat, hogy az utóbbi hónapok rallyja után már alig maradt erő a részvénypiacokban.
10 167 ponton fejezte be a hét első kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,45 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél. Hasonlóan jól teljesített a tajvani tőzsde, mely 1,63 százalékos javulást mutatott, máshol azonban nem volt ennyire optimista a hangulat. A Shanghai Composite 0,48 százalékkal tudott feljebb kapaszkodni, a dél-koreai Kospi pedig 0,49 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng viszont 0,3 százalékkal pénteki értéke alatt zárt.
Japánban elsősorban a dollár magára találása húzta a részvényárfolyamokat: az amerikai deviza a múlt héten 14 éves mélypontra, a 85-ös szint alá gyengült a jennel szemben, péntek este azonban már visszakúszott 90 fölé az árfolyam. Mindez azért volt különösen hatással a tőzsdére, mert a japán cégek többsége exportra termel, fő felvevőpiacuk pedig az Egyesült Államok, ezért nekik nem jó, ha túl erős a jen.
Egy ázsiai elemző a Yahoo kérdésére elmondta: arra számítanak, hogy a jen tovább fog gyengülni a dollár ellenében, azaz még a részvénypiacok előtt is lehet tér az emelkedésre az év végén.
A múlt hét végén a vártnál sokkal kedvezőbb munkanélküliségi adatok jelentek meg Amerikában: novemberben mindössze 11 ezer álláshely szűnt meg, ami az utóbbi két év legjobb adata, ennek köszönhetően 10,2 százalékról 10 százalékra csökkent a munkanélküliség. A piacok azonban erre a pozitív hírre is eséssel reagáltak, ami a szakemberek szerint annak köszönhető, hogy a vártnál jobb számok miatt ismét felerősödtek egy esetleges kamatemeléssel kapcsolatos félelmek.
Mások szerint nem a kamatemelési várakozások, hanem a profitrealizálás okozták a váratlan negatív reakciót a jó munkanélküliségi adatokra. Sokan úgy vélik, hogy a pénteki számok láttán a befektetők egy része az eladás mellett döntött az utóbbi hónapok szüntelen emelkedése után.
Az olaj hordónkénti ára 76 dollár alatt volt hétfő reggel, miután az OPEC képviselői arról beszéltek, hogy nem fogják kezdeményezni a kitermelési kvóták változtatását decemberi ülésükön.