Az alapok nyilatkozata szerint eddig is aktívak voltak a tőzsdén, s most, amikor az INA-részvényeit vásárolják, a tagok érdekei vezérlik őket, mert a részvényekben jó befektetési lehetőséget látnak. Ezzel kapcsolatban szakértők az MTI-nek elmondták: a bejelentés felettébb meglepő annak tükrében, hogy sokáig az árfolyam 1700 kuna körül mozogott, s akkor nem vették az alapok a papírt. A nagy befektetési hajlandóság azért is érdekes, mert az INA még sokáig nem fizet osztalékot.
A horvát nyugdíjpénztárak mintegy 6 milliárd dollárnyi összeget kezelnek, s hozzávetőlegesen 250 millió dollárt kell elkölteniük ahhoz, hogy 5 százalékos részesedést szerezzenek az INA-ban. Az INA részvényeinek mintegy 8 százaléka a közkézhányad, míg a Molnak 47,2 százalék a részesedése, a többi részvény a horvát kormányé. A piacon eddig 190 ezer közkézhányadú részvényt adtak el és vettek meg a befektetők az elmúlt napokban. Ha mindet az alapok szerezték meg, akkor eddig 1,9 százalékos a tulajdoni hányaduk az INA-ban.
Szakértők szerint a fő kérdés az, hogy miért pont most kezdtek vásárolni az alapok, és milyen céllal? Nem tartják kizártnak azt sem, hogy összehangolt magatartásról van szó, s ha ebben a horvát kormány is részt vesz, akkor egy bizonyos limit fölött az összes részvényre ajánlatot kell tenniük.
Szakértők azt sem tartják kizártnak, hogy az alapok később a pakettet magasabb áron felajánlják a Molnak, igaz ebben az esetben szembe mennének a horvát kormány általuk vélt akaratával. Felhívták a figyelmet, a Molnak nem érdemes árháborúba belemenni, mert azzal csak tovább nő az árfolyam.
Szakértők szerint a Mol irányítási pozíciója még évekig nincs veszélyben az INA-ban. A Mol a felügyelő bizottságban többségben van, s a horvát törvények szerint az fb jelöli ki a menedzsmentet, a céget irányító testületet, a közgyűlési arányokat pedig később sem tudják megváltoztatni. Legfeljebb egyenlő erők lesznek a közgyűlésben - jegyezték meg az MTI-nek nyilatkozó szakértők.
MTI