Szeptember 28-án postázták ki azokat a tértivevényes leveleket, melyekben a több mint százezer érintettet tájékoztatják arról, hogy lehetőségük van visszalépni az állami nyugdíjrendszerbe.
Ki léphet át?
Azok a személyek kaptak értesítést, akik jelenleg magánnyugdíjpénztár tagok, önkéntes döntésük alapján lettek pénztártagok és 2008. december 31-ig 52. életévüket betöltötték. A parlament tavaszi döntése szerint ők dönthetnek most mégis úgy, hogy az állami ellátást kérik.
Szintén levelet kaptak, akik számára 2009. július 9-ét megelőzően állami nyugellátást állapítottak meg és a nyugdíjuk összegét (pénztári tagságukra tekintettel) 75 százalékos mértékben határozták meg. Utóbbiak kérhetik nyugellátásuk összegének ismételt megállapítását, a pénztártagság figyelmen kívül hagyásával. Esetükben további feltétel, hogy ha korábban pénztári szolgáltatásban részesültek, ennek összegét volt magánnyugdíjpénztáruk részére, a módosítási kérelem benyújtásától számított 30 napon belül visszafizessék - olvasható a PSZÁF közleményében.
Az érintettek december 31-ig jelenthetik be a magánnyugdíjpénztáruknak, hogy vissza kívánnak lépni az állami rendszerbe, majd a pénztár megvizsgálja-e, hogy megfelelnek-e az előírt feltételeknek, és továbbítja a kérelmet a nyugdíjbiztosítónak.
Nem ajánlanak semmit
A Felügyelet a most kiküldött értesítő levélben részletesen tájékoztatta az érintett személyeket arról, milyen következményekkel jár a magánnyugdíjpénztári tagság megtartása vagy a visszalépés, milyen szempontok alapján érdemes dönteni a visszalépésről, milyen konkrét teendőik vannak, ha a visszalépés mellett döntenek, hol tudnak tájékozódni a döntésük meghozatala előtt, illetve hová kell a kérelmet benyújtani és mi történik ezt követően.
A levélben a Felügyelet nem tesz ajánlást senkinek arra vonatkozólag, hogy hogyan döntsön, így minden érintettnek egyénileg kell mérlegelnie a magánnyugdíjpénztári tagság előnyeit és hátrányait.
A visszalépésre, vagy a nyugellátás módosítására irányuló kérelemnek előírt formája nincs. A benyújtott kérelemben azonban feltétlenül fel kell tüntetni a kérelmező nevét, lakcímét és TAJ-számát, az egyértelmű azonosíthatóság érdekében.
A Felügyelet hangsúlyozta a levélben: aki a visszalépés mellett dönt, vagy kéri a megállapított nyugellátása összegének módosítását, az erre vonatkozó kérelmét legkésőbb 2009. december 31-éig dokumentált módon (pl. tértivevényes levélben) el kell juttatnia, vagy postára kell adnia a magánnyugdíjpénztára/volt pénztára részére.
A Felügyelet felhívta az érintettek figyelmét: a határidő elmulasztása jogvesztéssel jár. A határidő lejártát követően kezdeményezett kérelmek esetében semmilyen körülmények között nincs módja sem a pénztárnak, sem a Felügyeletnek, sem egyéb szervnek, vagy személynek – még méltányossági alapon sem – a kérelemben foglaltak teljesítésére.
A nagy bukás miatt nyitották ki a kaput
Az ismételt visszalépés lehetősége azok után vetődött fel, hogy a magánnyugdíjpénztárak 2008-ban jelentős, akár 30 százalékos veszteséget szenvedtek el a válság miatt. Ezek után az Orsszággyűlés úgy döntött, hogy az 52 évnél idősebbek dönthetnek mégis az állami nyugdíj mellett.
Mindezt azért engedélyezték, mert azok, akiknek már csak néhány évük van a nyugdíjig, jelentős veszteséget szenvedhettek el a tavalyi rekordgyenge év miatt, és az idő rövidsége miatt már nincs sok esély arra, hogy a veszteségüket behozzák a pénztárak.
A szakemberek szerint annyiból kedvezőbb a fiatalok helyzete, hogy nekik még több évtized van a nyugdíjig, azalatt pedig akár komoly hozamot is termelhetnek a pénztárak.