3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Javult a magánnyugdíj-alapok teljesítménye 2010-ben, így több országban az alapok eszközértéke elérte a válság előtti szintet - írja elemzésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD).

Az OECD-tagállamok magánnyugdíj-alapjai - súlyozott átlaggal számítva - reálértékben 2,7 százalékos, nominális szinten 4,3 százalékos nettó hozamot értek el 2010-ben. A reálhozamot tekintve legjobban teljesítő államok között volt Új-Zéland (+10,3 százalék), Chile (+10,0 százalék), Finnország (+8,9 százalék) és Kanada (+8,5 százalék), míg a leggyengébb hozamot Portugália (-8,1 százalék) és Görögország (-7,4 százalék) nyugdíjalapjai hoztak.

Magyarországon a nyugdíjalapok 2010-ben 4,0 százalékos, egy évvel korábban 14,3 százalékos reálhozamot értek el - derül ki a jelentésből. A régió országai közül Szlovákia idén +0,4 százalékos, egy évvel korábban -0,1 százalékos, Csehország rendre -0,4, illetve -0,7 százalékos, Lengyelország pedig 7,7 százalékos, illetve 8,9 százalékos reálhozamot ért el.

A hároméves, 2008 és 2010 közötti reálhozam az OECD tagállamaiban átlagosan 0,0 százalék, Magyarországon -3,2 százalék, Szlovákiában -3,1 százalék, Csehországban -1,7 százalék, Lengyelországban pedig -1,5 százalék volt.

Az OECD jelentése szerint összességében változatlan maradt a magánnyugdíj-alapok befektetési portfolióiban a részvények és a kötvények aránya. Mindazonáltal egyes országokban, mint Ausztriában, Lengyelországban vagy Finnországban 6-7 százalékponttal is nőtt a részvények hányada, a kötvényhányad hasonló mértékű csökkenése mellett. A legnagyobb részvényhányad Ausztráliában és az Egyesült Államokban volt, míg a legnagyobb kötvényhányad Magyarországon  és Csehországban.

A magánnyugdíj-alapok GDP-arányos eszközértéke a 2009. évi 68,0 százalékról 71,6 százalékra nőtt 2010-ben az OECD államaiban, ám továbbra is alacsonyabb a 2007. évi 78,2 százaléknál. Ez a mutató Hollandiában (203,6 százalék), Izlandon (123,9 százalék) és Ausztráliában (90,9 százalék) volt a legmagasabb. Magyarországon 14,6 százalék, Lengyelországban 15,8 százalék, Szlovákiában 7,4 százalék, míg Csehországban 6,3 százalék volt ez a szám.

A magánnyugdíj-alapok működési költségei Csehországban (eszközérték-arányosan 1,4 százalék) és Spanyolországban (1,3 százalék) és Magyarországon (1,0 százalék) voltak a legmagasabbak. A legalacsonyabb Dániában és Portugáliában volt ez az arány (rendre 0,1 százalék). A nem OECD-tagállam Ukrajnában 2010-ben 5,9 százalék volt a magánnyugdíj-alapok működési költségének aránya. A szervezet értékelés szerint az olyan országokban magasabb ez a hányad, amelyekben több kisebb alap működik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!