3p

Csúnyán beszakadt a nap végére a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely több mint 5 százalékkal zárt csütörtöki értéke alatt. A vezető részvények mindegyike gyengült, főleg az OTP 10 százalékos zuhanása és a Mol 6 százalékos esése volt kiemelkedő. A forint is gyengélkedett egész nap, délutánra ismét 265 fölé emelkedett az euró ára.

A vártnak megfelelően jelentősen gyengült pénteken a pesti tőzsde vezető indexe, a kedvezőtlen nemzetközi hangulatban 5,5 százalékot bukott a BUX. A vezető részvények kivétel nélkül csak szenvedtek a hét utolsó kereskedési napján, az OTP több mint 10 százalékot veszített értékéből, de a végére a Mol is 6 százalékkal beszakadt.

A BUX 11 981 ponton fejezte be a napot, ez éppen 700 ponttal, 5,52 százalékkal maradt el a csütörtöki értékétől. A részvényforgalom átlagosnak volt mondható a nap végén, mintegy 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A nap vesztese egyértelműen az OTP volt, a bankpapírok 10,54 százalékos szakadást után 2800 forinton zártak. A Mol 9350 forintig esett vissza, ez 6,03 százalékkal maradt el a csütörtöki értékétől. Nagyot esett a Magyar Telekom is a végére: a távközlési részvények 555 forintos ára 3,48 százalékkal maradt el az előző napitól.


A gyógyszerrészvények viszonylag olcsón megúszták a pénteki napot, az Egis 1,17 százalékos esés után 10 100 forinton állt meg délután, míg a Richter 27 350 forintig esett, ez 2,67 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtökinél.

A forint egész nap gyengélkedett a devizapiacon, már délelőtt is láthatóak voltak a gyengülés jelei, de akkor még megállt 264 körül az euróval szemben. Délután nem sokkal a tőzsdezárás előtt azonban jött az újabb csapás, ismét meredek gyengülésbe kezdett a magyar fizetőeszköz, a tőzsde zárása után nem sokkal 267,38 forintot kellett adni egy euróért. A dollár árfolyama kicsivel 200 forint alatt volt, mivel az amerikai deviza is meredeken gyengült.

A világ tőzsdéin annak hatására indult meg a zuhanás, hogy csütörtökön az amerikai Szenátus elutasította az autógyártók megmentésére irányuló tervet, ezzel ismét kézzelfogható közelségbe került a General Motors és a Chrysler csődje a tengerentúlon. A hírek szerint végül az autóipari dolgozók szakszervezete, a United Auto Workers hiúsította meg a megállapodást, ugyanis nem egyezett bele abba, hogy a republikánus képviselők akarata szerint csökkentsék a béreket az autógyáraknál.

Péntek délután megjelent néhány fontos makroadat a tengerentúlon, azok azonban nem okoztak jelentős mozgást a piacokon. A kiskereskedelmi forgalom a vártnak megfelelően alakult novemberben, az 1,8 százalékos csökkenés azt jelentette, hogy sorozatban az ötödik negatív hónapot produkálta a kiskereskedelem. A termelői árak a vártnál kicsivel nagyobb mértékben - 2,2 százalékkal - estek vissza a múlt hónapban az Egyesült Államokban.

A BUX-hoz hasonlóan a nemzetközi tőzsdék is nagyot estek pénteken, de mégsem ekkorát, mint mi. Nyugat-Európában a londoni tőzsde FTSE indexe délután 2,78 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 2,49 százalékkal állt csütörtöki záróértéke alatt. A Wall Streeten a vezető indexek gyengüléssel nyitottak magyar idő szerint délután, a Dow az első néhány óra után 1,37 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt, míg a Standard & Poor's 500 1,29 százalékot veszített. A technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index viszont kismértékben erősödni tudott, ez kiválóan mutatja, hogy melyik iparág papírjai húzták felfelé a tőzsdét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!