Csütörtökön hirtelen romlott el a hangulat a világ tőzsdéin, miután Barack Obama bejelentette, hogy ha kell, kész szembe szállni a Wall Streettel is. Az amerikai elnök főleg a bankokat regulázná meg, őket tartja ugyanis a válság első számú okozóinak. Obama szavai az ázsiai tőzsdére is negatív hatással voltak, rögtön lejtőre került minden jelentős piac.
Mindenfelé pirosra színeződtek az indexek péntek reggel Ázsiában: a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 2,56 százalékos bukás után 10 590 ponton fejezte be a hét utolsó kereskedési napját. A hongkongi Hang Seng 2,13 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite pedig 0,93 százalékos lecsorgást produkált. 2,19 százalékot veszített értékéből a dél-koreai Kospi, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 2,47 százalékot bukott a nap végére.
Barack Obama csütörtökön jelentette be, hogy kormánya szigorítja a nagybankok működését, korlátozza azok méretét és működési területét. "Készen állok arra, hogy felvegyem a harcot a Wall Streettel" - jelentette ki Obama, amikor körvonalazta, milyen szigorításokkal igyekszik megakadályozni, hogy a megabankok felelőtlen kockázatvállalásukkal esetleg ismét válságba sodorják a pénzügyi rendszert. Közölte: szó sem lehet arról, hogy a bankok visszatérjenek ahhoz a gyakorlathoz, amely a 2008-as krízist előidézte.
Az elnök megerősítette, hogy egyetlen pénzintézet kezében sem lehet a biztosított betétállomány 10 százalékánál nagyobb hányad. Az Obama-kormány a bankok méretének limitálása mellett az úgynevezett saját számlás (a bankok saját kereteiből folytatott) kereskedéseket is korlátozni fogja. Ezenkívül meg fogják tiltani a kereskedelmi bankoknak, illetve a bankokat tulajdonló intézeteknek, hogy fedezeti és kockázati tőkealapokat birtokoljanak vagy azoknál befektetéseket hajtsanak végre.
Az elnök szavai rögtön eladási hullámot indítottak el a Wall Streeten, a vezető amerikai tőzsdeindexek a csütörtöki nap végére jelentősen gyengültek. Ez a negatív hangulat ragadt aztán át pénteken Ázsiára is. A tengerentúlon még elsősorban a bankpapírok szenvedték meg a csütörtöki napot, Ázsiában viszont már szinte minden papír bukott, mivel a befektetők visszavonultak kockázatos eszközeiktől.
Kínából napok óta olyan hírek érkeznek, hogy a kormány mérsékelné a hitelezést a bankok számára, ez is jelentősen hozzájárult a negatív hangulathoz. Az utóbbi hónapokban ugyanis a szakemberek szerint elsősorban az állami ösztönzésnek volt köszönhető a gazdaság növekedése.
Az olaj ára is lejtőre került a tőzsdék gyengélkedésével együtt: az éjjeli órákban 76 dollár alá szakadt vissza a nyersanyag hordónkénti árfolyama, majd péntek reggel lassan kezdett visszakapaszkodni.