A múlt heti kitartó emelkedés után hétfőn nagyot zuhantak a vezető indexek Amerikában, ezzel el is bukták az egy hét alatt összeszedett emelkedés nagy részét. Az ország vezető közgazdászai bejelentették, hogy immár egy éve recesszióban van az Egyesült Államok gazdasága, és ez csak rosszabb lesz a következő időszakban. Ráadásul újabb gyenge makroadatok jelentek meg, melyek tovább erősítették a negatív kilátásokat.
A Dow Jones ipari index 7,7 százalékos, 680 pontos szakadás után 8149 ponton fejezte be a hét első napján a kereskedést. A Standard & Poor's 500 8,93 százalékkal zuhant vissza, 816 pontig esett az értéke, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 8,95 százalékkal zárt pénteki értéke alatt.
A meredek zuhanás elsődleges oka, hogy hivatalossá vált: az amerikai gazdaság tavaly december óta recesszióban van, ráadásul hétfőn újabb gyenge makroadatok jelentek meg, melyek alátámasztották, hogy a visszaesés 2009-ben is folytatódni fog. Ben Bernanke Fed-elnök közben hétfőn kijelentette: a jegybank kész tovább csökkenteni a kamatot, illetve újabb intézkedéseket hozni, hogy felpörgesse a gazdaságot. Ezzel minden eddiginél nagyobb esély van arra, hogy az amerikai jegybank 0 százalékra vigye le a kamatszintet.
A jelenlegi kormány képviselői Henry Paulson pénzügyminiszterrel az élen arra törekednek, hogy a szeptemberben elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomagot minél több pénzzel töltsék fel, közben a demokraták bejelentették: a januárban hatályba lépő új elnök Barack Obama az első napokban egy újabb csomagra adhatja áldását.
George Bush elnök az ABC tévétársaságnak adott interjújában szomorúan ismerte el, hogy további álláshelyek megszűnésére és hitelezési problémákra kell számítani a jövőben.
Hétfőn a Nemzeti Gazdasági Szövetség (NBER), mely közgazdászokból áll, kijelentette, hogy az amerikai gazdaság 2007 decembere óta recesszióban van, és ez várhatóan csak romlani fog a jövőben. Ezzel immár hivatalosnak számít, amit eddig is mindenki tudott, hogy recesszió van Amerikában. A közgazdászok szerint a recesszió legalább 2009 első negyedévében folytatódni fog, de könnyen elképzelhető, hogy még később lesz csak vége.
Mindezek mellett újabb kiábrándító makroadatok jelentek meg a hét első napján a tengerentúlon: az ISM feldolgozóipari index 26 éves mélypontra esett vissza, mindez az iparág aktivitásának jelentős romlására utal, az építőipari kiadások pedig a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a múlt hónapban.