Kedden és szerdán több mint 10 dollárral lett olcsóbb egy hordó olaj a New York-i árutőzsdén, egyre többen gondolják úgy, hogy talán eljött a fordulat ideje. Ha beigazolódnak ezek a vélemények, akkor még az is lehet, hogy önmagát öli meg az olajár, ugyanis az inflációt tartják a mostani esés elsődleges okának.
A keddi több mint 6 dolláros árcsökkenés után a szakemberek még azt mondták, hogy valószínűleg ez csak átmeneti jelenség, hosszú távon továbbra is maradnak majd a magas árak. Tegnap aztán ismét több mint 4 dollárral esett vissza az árfolyam, így két nap alatt összesen már 10,58 dollárt bukott az olaj. A tegnapi esés után már nem mondták azt egyértelműen az elemzők sem, hogy csak átementi a gyengülés. Elképzelhető, hogy szép lassan lecsorog az ár, és eléri reális szintjét.
A legtöbben annak tulajdonítják az elmúlt két nap áresését, hogy a magas infláció és a lassuló gazdaság miatt csökkent a kereslet a nyersanyag iránt. Ezt támasztják alá a tegnap megjelent makroadatok is: egyrészt az infláció júniusban 5 százalékra gyorsult, másrészt az olajkészletek a múlt héten 3 millió hordóval emelkedtek a várt csökkenés helyett, pedig a kitermelés nem nőtt jelentősen.
Ha beigazolódnak a sejtések, akkor még az is lehet, hogy az olajár lesz önmaga ellensége, hiszen a tartósan magas árfolyam gerjesztette az inflációt, most viszont a magas infláció veti vissza a keresletet és ezáltat az árat is.
Múlt pénteken még új rekordot döntött az olajár, több mint 147 dollárba került egy hordó nyersanyag, tegnap a záráskor pedig már csak 134,60 dollárt kellett fizetni érte. Persze ez még mindig 80 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti árfolyamnál, és 40 százalékkal haladja meg az idén év eleji szintet, de hasonló esésre néhány nap alatt rég volt példa. A statisztikusok azt is előbányászták, hogy a keddihez hasonló áresés egy nap alatt utoljára 17 éve az Öböl-háború idején volt.
Kedden napközben több mint 10 dollár volt a legmagasabb és a legalacsonyabb árfolyam között, szerdán 7 dollár volt az ingadozás. Hasonló volatilitásra rég volt példa, az üzletkötők mostmár megkérdőjelezik, hogy mennyi támogatása van a magas árszintnek.
Ugyanakkor a szakemberek azt sem merik egyértelműen kijelenteni, hogy kipukkadt az olajlufi, mivel az utóbbi időszakban nem nagyon jöttek be az előrejelzéseik az olajárat illetően, ezért most inkább kivárnak még egy kicsit. Ha tovább esik az árfolyam, akkor néhány napon belül egyre több elemző fogja a lufi leeresztését jósolni.
Ma a nap első felében kicsival tovább csökkent az olaj ára, délelőtt 133,94 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 66 centtel maradt el a tegnapitól. Igazán komoly mozgás a nap második felében, az amerikai tőzsdék nyitása után várható.