Az amerikai szénhidrogén-kitermelés növekedésével párhuzamosan Oroszországnak, amely még nem vezette be a hidraulikus repesztésen alapuló gázkitermelési eljárásokat, komoly erőfeszítésébe kerül a jelenlegi szint fenntartása is.
Az Egyesült Államok a júliusi adatok szerint napi 22 millió hordó olajnak megfelelő szénhidrogént termelt ki. Az orosz teljesítménnyel kapcsolatban a lap szerint nem állnak rendelkezésre friss adatok, de a moszkvai előrejelzések 2013-ra napi 21,8 millió hordóval számoltak.
Tavaly olajban még csak harmadik volt az USA
Az amerikai földgázimport 32, a kőolaj-behozatal pedig 15 százalékkal csökkent az elmúlt öt év alatt, jelentősen mérsékelve az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitjét. Az olaj ára jelenleg magas, a 104 dollár körüli tartományban mozog, ez 18 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.
Az amerikai Energetikai Információs Hivatal (IEA) adatai szerint a világ vezető kőolaj-kitermelője továbbra is egyértelműen Szaúd-Arábia, napi 11,7 millió hordóval. A második helyen Oroszország áll 10,8 millió, a harmadikon pedig az Egyesült Államok 10,3 millió barrellel. (Ezek az értékek egyenként mintegy kétszeresét jelentik a kanadai, a venezuelai és a nigériai kitermelésnek.)
Öt évvel ezelőtt az oroszok még mintegy napi 3 millió hordóval vertek rá az amerikaiakra.
Földgázban már az USA az első
Az Egyesült Államok és Oroszország ugyanakkor a kőolaj-bányászat emellett a földgázpiac kulcsszereplője is. Itt messze maguk mögé utasítják Szaúd-Arábiát. Az amerikaiak tavaly - 1982 óta először - több földgázt termeltek ki az oroszoknál.
Miközben az Egyesült Államokban, főleg az észak-dakotai Bakken mezőn és a texasi Eagle Ford mezőn növekszik az olajkitermelés, moszkvai kormányzati előjelezések szerint az olajbányászat stagnál majd, a földgázexport pedig 2016-ig mindössze 3 százalékkal bővül.
A növekvő konkurencia érzékenyen érinti Oroszországot, amelynek büdzséje 40 százalékban az olaj- és gázipari adókból és illetékekből áll össze. Az Orosz Tudományos Akadémia Energiakutató Intézetének számításai szerint az orosz olajexport 2015 után akár 25-30 százalékkal is csökkenhet, ami több mint 100 milliárd dolláros kiesést okozhat.
A palakészletek kiaknázásának köszönhető amerikai élre törést ugyanakkor mind a Gazprom, mind az OPEC vezetője "buboréknak" tartja.
MTI