3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Egyesült Államok még az idén megelőzheti a világelső Oroszországot a kőolaj- és a földgáz együttes kitermelésében, de lehet, hogy már meg is előzte - közölte globális adatok elemzésére hivatkozva a The Wall Street Journal (WSJ).

Az amerikai szénhidrogén-kitermelés növekedésével párhuzamosan Oroszországnak, amely még nem vezette be a hidraulikus repesztésen alapuló gázkitermelési eljárásokat, komoly erőfeszítésébe kerül a jelenlegi szint fenntartása is.

Az Egyesült Államok a júliusi adatok szerint napi 22 millió hordó olajnak megfelelő szénhidrogént termelt ki. Az orosz teljesítménnyel kapcsolatban a lap szerint nem állnak rendelkezésre friss adatok, de a moszkvai előrejelzések 2013-ra napi 21,8 millió hordóval számoltak.

Tavaly olajban még csak harmadik volt az USA

Az amerikai földgázimport 32, a kőolaj-behozatal pedig 15 százalékkal csökkent az elmúlt öt év alatt, jelentősen mérsékelve az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitjét. Az olaj ára jelenleg magas, a 104 dollár körüli tartományban mozog, ez 18 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.

Az amerikai Energetikai Információs Hivatal (IEA) adatai szerint a világ vezető kőolaj-kitermelője továbbra is egyértelműen Szaúd-Arábia, napi 11,7 millió hordóval. A második helyen Oroszország áll 10,8 millió, a harmadikon pedig az Egyesült Államok 10,3 millió barrellel. (Ezek az értékek egyenként mintegy kétszeresét jelentik a kanadai, a venezuelai és a nigériai kitermelésnek.)

Öt évvel ezelőtt az oroszok még mintegy napi 3 millió hordóval vertek rá az amerikaiakra.

Földgázban már az USA az első

Az Egyesült Államok és Oroszország ugyanakkor a kőolaj-bányászat emellett a földgázpiac kulcsszereplője is. Itt messze maguk mögé utasítják Szaúd-Arábiát. Az amerikaiak tavaly - 1982 óta először - több földgázt termeltek ki az oroszoknál.

Miközben az Egyesült Államokban, főleg az észak-dakotai Bakken mezőn és a texasi Eagle Ford mezőn növekszik az olajkitermelés, moszkvai kormányzati előjelezések szerint az olajbányászat stagnál majd, a földgázexport pedig 2016-ig mindössze 3 százalékkal bővül.

A növekvő konkurencia érzékenyen érinti Oroszországot, amelynek büdzséje 40 százalékban az olaj- és gázipari adókból és illetékekből áll össze. Az Orosz Tudományos Akadémia Energiakutató Intézetének számításai szerint az orosz olajexport 2015 után akár 25-30 százalékkal is csökkenhet, ami több mint 100 milliárd dolláros kiesést okozhat.

A palakészletek kiaknázásának köszönhető amerikai élre törést ugyanakkor mind a Gazprom, mind az OPEC vezetője "buboréknak" tartja.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!