3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2003 óta nem zárt olyan alacsonyan a Dow és a Standard & Poor's 500 index, mint szerdán, miután a Fed gyenge gazdasági előrejelzést közölt, illetve a befektetők bizonytalanok a három nagy detroiti autógyár megmentését illetően. Az eladási hullám a kereskedés utolsó perceiben gyorsult fel, így végül 5-6 százalékos mínuszban zártak a fő mutatók.

8000 pont alatt zárt szerdán a Dow, a S&P 500 is ötéves mélypontra esett vissza. A vártnál nagyobb mértékben csökkenő infláció sem hozta meg a befektetők kedvét a vásárláshoz, arra ugyanis fel lehetett készülni, hogy az olajár zuhanása miatt meredeken csökken majd az infláció. A kereskedés középpontjában inkább az autógyárakkal kapcsolatos félelmek voltak, ugyanis még mindig nem tisztázott, kapnak-e állami mentőcsomagot.

A Dow Jones ipari index 5,07 százalékos esés után 7997 ponton zárta a szerdai napot, míg a Standard & Poor's 500 6,12 százalékos esés után 806 pontig esett, mindkét index esetében több mint ötéves mélypontot jelent ez, hiszen utoljára 2003 márciusában voltak ilyen alacsonyan a mutatók. A technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 6,53 százalékot veszített szerdán, így 1386 pontig esett az értéke.

Annak volt köszönhető, hogy szerdán ismét a kereskedés utolsó részében gyorsult fel az esés, hogy a Fed nem sokkal korábban jelentette meg előrejelzését, mely negatív képet festett az amerikai gazdaságról. Újabban attól félnek a gazdasági szereplők, hogy a recesszió annyira elhúzódhat, hogy a kormány képtelen lesz megmenteni a bajba jutott autógyártókat.

A Fed szerdán este közölte legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, melyben az idei évre és 2009-re is csökkenő gazdasági aktivitással számolnak a jegybank szakemberei. A tavaly októberi csúcsponthoz képest a hitelválság következtében már 6690 milliárd dollárt buktak az amerikai befektetők a statisztikák szerint, az utóbbi hetekre pedig a megnyugvás mellett a nagy volatilitás volt jellemző a tőzsdéken.

Egyelőre az elemzők sem látják azt, hogy mitől változik néha percenként a hangulat, miért kezdenek újra vásárolni a befektetők. A szakemberek szerint az lenne a természetes, hogy továbbra is távol maradjanak a részvénypiacoktól, hiszen a pénzügyi válság nem oldódott meg az utóbbi néhány hétben.

A befektetők félelmei egyre erősebbek azzal kapcsolatban, hogy a három nagy detroiti autógyártó - a General Motors, a Ford és a Chrysler - nem kapják meg a kért 25 milliárd dolláros állami segítséget. A hírek szerint a demokraták a korábban elfogadott 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag egy részét használnák fel az autóipar megmentésére, a republikánusok azonban ezt nem támogatják, Henry Paulson pénzügyminiszter elutasított egy ilyen megoldást. Az autógyártók bedőlése az egész amerikai gazdaságot negatívan érintené, hiszen milliók munkája kerülne veszélybe a beszállítói láncban.


A Ford-részvények szerdán 25 százalékot veszítettek értékükből, így már csak 1,26 dollárt értek, holott tavaly még 8,79 dollár is volt az árfolyamuk. A General Motors 9,7 százalékkal lett olcsóbb szerda estére, már csak 2,79 dollárba kerültek a papírok a tőzsdén.

Sok elemző arra számít, hogy a szerdai újabb zuhanás már az év végi rallyt készíti elő a piacon, így nem lenne meglepő, ha a hét utolsó két napján egy komolyabb emelkedés jönne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!