4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ellentmondó szakértői vélemények láttak napvilágot a válság első heteiben a hazai irodapiac közeljövőbeli kilátásairól. Egyesek a bérleti díjak további emelését, mások projektek elhalasztását vizionálják, de voltak olyan vélemények is, melyek szerint sok nehéz anyagi helyzetbe kerülő vállalkozás alacsonyabb kategóriájú házba költözik. Ezzel szemben vannak olyan piaci szereplők, akiknek saját bevallásuk szerint az utóbbi hetek eseményei nem tettek keresztbe, sőt.

Válság csak jövőre?

A CBRE elemzői szerint az idei év első három negyedévében továbbra is látványosan bővült a fővárosi modern irodapiac (azaz az A kategóriás házak) - az utolsó három hónapban több, mint 70 ezer négyzetméternyi terület került piacra. Ezzel Budapest több, mint 2 millió négyzetméternyi modern irodaterületet kínál a vállalatoknak. Mindez 2007 hasonló időszakához képest 47 százalékos növekedést jelent, persze ezek a beruházások még korábban indultak el. A válság hatására a tanácsadó cég szerint mind a keresleti, mind pedig a kínálati oldal óvatosabbá vált, a tranzakciókat hosszabb tárgyalások előzik meg, mint korábban.

Mivel a Belvárosban, az úgynevezett központi piacon viszonylag kevés a szabad telek, a fejlesztések 80 százaléka a külső részeken valósul meg, többek között a Váci úti, igen felkapott irodafolyosón, de több más városrész is próbál csatlakozni a lendülethez, mint például a Fehérvári út, vagy éppen a Népliget környéke. Piaci szereplők szerint az idei kínálatbővülés továbbra is magas szintű marad, mintegy 70 ezer m2 új irodaterület átadása várható, azonban a most induló fejlesztéseket már alaposan átgondolják a fejlesztők, jó néhány tervezett projektet állítottak le az elmúlt hetekben. Az előrejelzések szerint a válság hatása majd csak 2009 elejétől érinti a piacot, addig még jó néhány nagy tárgyalás lezárulhat.

Nincs mindenki elkeseredve

Noha néhány építkezésen csak a drótkerítésben és az átfestett átadási határidőt jelző táblában lehet még jó ideig gyönyörködni, léteznek olyan piaci szereplők, akiket saját bevallásuk szerint a válság csak még inkább helyzetbe hozott. A Budapest határában 450 milliárdos beruházással épülő Tóparkban nem aggódnak a finanszírozás esetleges problémái miatt, a nyugalom kulcsa szerintük a magasabb önerő. "A beruházó Walker and Willams az ingatlanfejlesztésekre jellemző 10 százalék körüli önerővel szemben, 25-30 százalékos saját erővel dolgozik, így továbbra is bírja a pénzügyi szektor bizalmát, az építkezés rendben zajlik" – jelezték a Lakásmustrának a cég központjában. A magas önerő valóban jó ajánlólevél lehet, hiszen a Cushman and Wakefield elemzése szerint az elhalasztott beruházások 85 százalékánál éppen a finanszírozás hiánya jelenti a problémát.

Optimistábban látják a helyzetet a belvárosi régió, és a bel-budai piac szereplői is, itt a hitelválság hatására is csak 8 százalékos visszaesést jósolnak, ráadásul több vélemény szerint a Belvárosban még áremelés is lesz, akár 20-25 euro/m2 árig mehetnek fel az itt kínálat ingatlanok bérleti díjai. A főváros kedvező bérleti díjai miatt továbbra is versenyképes maradhat más közép-európai nagyvárosokkal szemben, ám egyes alpiacokon versenyképesebb bérbeadási környezet fog kialakulni – kommentálta a helyzetet a C&W.

Menekülés a B kategóriába?

Párhuzamosan az A kategóriás irodák iránti kereslet csökkenésével, egyesek szerint előfordulhat, hogy a bérleti díjakat nehezen fizetni képes vállalkozások inkább a B kategóriás házakba, vagy esetleg bérelt lakásba költöznek. Ennek a vélekedésnek azonban ellentmondhat, hogy egyrészt a költözés költsége nem biztos, hogy rövid távon alacsonyabb, mint a bérleti díjon megtakarítható pénzmennyiség, másrészt sokan presztízsokokból is idegenkednek az alacsonyabb kategóriába költözéstől.


"Nem mehetünk ki egy külvárosi B kategóriás irodába, az üzleti partnerek azonnal megéreznék rajtunk, hogy pénzügyi gondjaink vannak" – jellemezte saját helyzetét egy neve elhallgatását kérő középvállalkozás tulajdonosa. Mindezek ellenére a színvonalasabb B kategóriás épületek előtt nagyobb lehetőségek állnak bérlőszerzésre, még akkor is, ha a költözködést sokszor több évre szóló szerződések is gátolhatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!