Minden jelentős index veszített pénteken, miután tovább drágult az olaj a dollár gyengülésének köszönhetően. A múlt hetet jelentős eséssel teljesítették a fontosabb mutatók, mindhárom vezető index 3 százalék feletti mértékben gyengült. A Dow Jones index a hét utolsó két napján közel 460 pontot bukott, így közel kétéves mélypontra esett vissza.
Pénteken a Dow Jones ipari index 0,93 százalékkal gyengült, 11 346 ponton fejezte be a napot. A többi vezető index is veszített értékéből: a Standard & Poor's 0,37 százalékkal esett vissza, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig 0,25 százalékot bukott a kereskedés végére. Az egész hetet figyelembe véve a Dow 4,19 százalékot veszített, a Standard & Poor's 3 százalékkal gyengült, a Nasdaq pedig 3,76 százalékkal zuhant vissza.
A pénteki negatív hangulathoz hozzájárult, hogy újabb rossz hírek érkeztek a pénzügyi szektorból is: a Moody's kilátásba helyezte a Morgan Stanley befektetési bank leminősítését. Szintén pénteken jelentek meg piaci pletykák arról, hogy a Merrill Lynch 6 milliárd dolláros veszteségleírásra készül, de a cég hivatalosan még nem erősítette meg az információt.
A pénzügyi szektor mellett már hetek óta az olaj a másik slágertéma a tengerentúli tőzsdéken, pénteken további rossz híreket szolgáltatott a nyersanyag a befektetőknek. Napközben 142,99 dollárig emelkedett az olaj ára, ami új rekord. Bár a kereskedés végére 140,21 dollárig esett az árfolyam, így is a valaha volt legmagasabb záróárat érte el. Az olaj drágulásának az oka, hogy péntek délután gyengült a dollár az euróval szemben.
A Wall Streeten több okból értékelik negatívan a magas olajárat: egyrészt ez arra utal, hogy a befektetők a nyersanyagokba fektetik pénzüket, másrészt pedig a tartósan magas olajár visszavetheti a lakossági fogyasztást, ami kifejezetten kedvezőtlen az amerikai gazdaság egészének.
A kedvező makroadatok sem tudtak segíteni a piacon pénteken, pedig a személyes bevételek és kiadások alakulása arra utal, hogy sikeres volt a kormány élénkítő programja a gazdaságban. A kiadások 0,8 százalékkal emelkedtek májusban, míg a személyes bevételek 1,9 százalékkal emelkedtek, ami jelentősen magasabb a vártnál.
Az ázsiai indexek jórészt eséssel kezdtek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,46 százalékkal esett vissza a kereskedés második felére, a hongkongi Hang Seng 0,12 százalékot veszített, a Shanghai Composite pedig 0,98 százalékot bukott.