3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtöki komoly zuhanás után pénteken ismét nagyot estek a vezető amerikai indexek, a Dow közel 1 százalékot veszített értékéből a hét utolsó napján.

Minden jelentős index veszített pénteken, miután tovább drágult az olaj a dollár gyengülésének köszönhetően. A múlt hetet jelentős eséssel teljesítették a fontosabb mutatók, mindhárom vezető index 3 százalék feletti mértékben gyengült. A Dow Jones index a hét utolsó két napján közel 460 pontot bukott, így közel kétéves mélypontra esett vissza.

Pénteken a Dow Jones ipari index 0,93 százalékkal gyengült, 11 346 ponton fejezte be a napot. A többi vezető index is veszített értékéből: a Standard & Poor's 0,37 százalékkal esett vissza, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig 0,25 százalékot bukott a kereskedés végére. Az egész hetet figyelembe véve a Dow 4,19 százalékot veszített, a Standard & Poor's 3 százalékkal gyengült, a Nasdaq pedig 3,76 százalékkal zuhant vissza.

A pénteki negatív hangulathoz hozzájárult, hogy újabb rossz hírek érkeztek a pénzügyi szektorból is: a Moody's kilátásba helyezte a Morgan Stanley befektetési bank leminősítését. Szintén pénteken jelentek meg piaci pletykák arról, hogy a Merrill Lynch 6 milliárd dolláros veszteségleírásra készül, de a cég hivatalosan még nem erősítette meg az információt.

A pénzügyi szektor mellett már hetek óta az olaj a másik slágertéma a tengerentúli tőzsdéken, pénteken további rossz híreket szolgáltatott a nyersanyag a befektetőknek. Napközben 142,99 dollárig emelkedett az olaj ára, ami új rekord. Bár a kereskedés végére 140,21 dollárig esett az árfolyam, így is a valaha volt legmagasabb záróárat érte el. Az olaj drágulásának az oka, hogy péntek délután gyengült a dollár az euróval szemben.

A Wall Streeten több okból értékelik negatívan a magas olajárat: egyrészt ez arra utal, hogy a befektetők a nyersanyagokba fektetik pénzüket, másrészt pedig a tartósan magas olajár visszavetheti a lakossági fogyasztást, ami kifejezetten kedvezőtlen az amerikai gazdaság egészének.

A kedvező makroadatok sem tudtak segíteni a piacon pénteken, pedig a személyes bevételek és kiadások alakulása arra utal, hogy sikeres volt a kormány élénkítő programja a gazdaságban. A kiadások 0,8 százalékkal emelkedtek májusban, míg a személyes bevételek 1,9 százalékkal emelkedtek, ami jelentősen magasabb a vártnál.

Az ázsiai indexek jórészt eséssel kezdtek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,46 százalékkal esett vissza a kereskedés második felére, a hongkongi Hang Seng 0,12 százalékot veszített, a Shanghai Composite pedig 0,98 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!