A Fed és a világ jegybankjai, karöltve a kormányokkal iszonyatos mennyiségű pénzt öntenek a piacra. A Fed szinte ingyen ad hitelt, a bankbetétekre Nyugat-Európában szinte már semmit nem fizetnek. A pénzed már NEM KELL SENKINEK. Ez egy kicsit ijesztő is. Itt tartunk? Pár hónapja még mindenki a TE kis megtakarításodért küzdött, most meg senkinek sem kell? Még jó, hogy ki nem ebrudalnak a bankból, mert egy kis betétet akarsz betenni... Én kérek elnézést...
Más. Deflációtól hangos a sajtó, esnek az árak mindenhol. Elég csak ránézni a laptop piacra, két hónap alatt vagy 100-150 euróval lettek olcsóbbak a gépek. És ez csak egy példa. Ne hagyjuk magunkat megtéveszteni!
Amióta a témában írok, mindig is felhívtam a figyelmet a következőre: az adósságot vagy visszafizetjük, vagy becsődölünk vagy elinfláljuk. Ez utóbbi a legkevésbé fájdalmas út rövidtávon, és ismerve társadalmunkat, ami nem fáj, most az jó, a jövő meg nem érdekel. Úgyis lesz valahogy.
Azaz, felkészülhetünk rá, hogy a következő években jó kis infláció lesz. Két oldalról is. Egyrészt mert Ázsiában akkora nagy hitellufit csinálnak, mint amekkora Amerikában volt. Vessünk egy pillantást az alábbi chartra, mely a kínai hitelkínálat növekedésére enged következtetni:
Negyven százalékos növekedés, durva. Már csak az nincs, hogy odamennek minden járókelőhöz, és teletömik a zsebét pénzzel: "Nesze, vegyél valamit magadnak". Ebből a sok hitelből fújják tovább a kínai gazdaságot: újabb kapacitásokat építenek, és EZ az egyedüli, ami a nagy inflációs környezetben deflációs hatású. Eddig is sok volt a kapacitás, most még több lesz. Ahelyett, hogy az egészségügyi és a szociális rendszert reformálnák, mely miatt ötven százalékos (!) a megtakarítási ráta és a fogyasztás gyenge, inkább újabb vasöntödét építenek.
De lehet, a kínai politika is változni fog. És ha jó irányba fog menni, és a kínai megtakarítások elkezdenek csökkenni, akkor tényleg itt lesz minden idők legnagyobb részvénypiaci rallyja. REMEMBER. Persze, mindez sok hitelből is fújva. És akkor jön majd az infláció is persze, de majd Ázsia, Latin-Amerika óriási léptékben fog gazdagodni a Nyugathoz képest.
Kína. Az ország egyértelműen irányító szerepre tör az ázsiai régióban. Ázsiát kvázi el akarja szigetelni a hitellel fertőzött Nyugattól, és a profitot a SAJÁT cégei által igyekszik majd learatni. Nézzünk körül, MINDENT Kínában csinálnak, mondjunk egy olyan gazdaságot, történelmi példát, amikor egy ország sokáig virágzott, mert csak fogyasztott...
Ne keressünk. Kína saját valutaövezetet is létrehozhat, megtörve a dollár hegemóniáját. Persze most sok van neki, de csökkenő mennyiségben. Nekik is érdekük ennek lassú (!) leépítése, gyorsan nem megy, már ők is megbánták, hogy így alakult. Nem hiába mennek a fejlődő piaci (EM) részvények, azok az országok, ahol NINCS jelentős adósság. Brazília, Kína, alig van adósságuk! A bankok loan/deposit aránya Brazíliában 80 százalékos, míg az OTP-nek 140 százalék! Van egy kis különbség. Az OTP emiatt beragadt, kvázi "halott", mert már van elég tőkeáttétele, míg más bankoknak még a mérleg tágítható sokkal jobban.
Azaz: a sok pénz felhajtja mindennek az árát. Miért ne mehetnének a részvények még 50 százalékot? Ha Armageddon lesz, a papírpénzed nem ér semmit, ha meg hiperinfláció, akkor azért nem...
Nem lesznek könnyű évek a következők.