A forint négyhavi mélypontra került az euróval szemben szerdán miután a piacon felerősödtek a félelmek a Fed vártnál korábbi kamatemelésével kapcsolatban. A hazai fizetőeszközzel párhuzamosan azonban a régiós devizák is gyengültek. Kora este egy euróért 316,2 forintot kellett adni, egy amerikai dollár 280,3, egy svájci frank pedig 285,4 forintot ért.
Az állampapírok másodpiacán ennél kedvezőbben alakultak a hozamok, a 12 hónapos diszkont kincstárjegy, az 5 és 10 éves kötvények hozama ugyanis 1-2 bázisponttal csökkent, míg a többi futamidőt a stagnálás jellemezte.
A magyar tőzsde ugyanakkor nyomás alatt volt. A BUX 0,84 százalékos csökkenéssel, 26 026,21 ponton zárt. A részvénypiac forgalma 12,5 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Pleschinger Gyula, az MKB Bank igazgatója az M1 aktuális csatornán kifejtette: eladói nyomás alatt volt a BÉT, ezért a vezető részvények gyengültek. Úgy vélte, a blue chipek gyengülésének régiós okai lehettek, főleg Lengyelországból érkeztek a hitelminősítésről negatív hírek. Mindez Magyarország esetében is aktuális, hiszen a magyar szuverén adósbesorolást legközelebb a Fitch Ratings vizsgálja, amely péntekre tűzte ki az osztályzat felülvizsgálatát.
Pleschinger Gyula kiemelte: a befektetők különös figyelemmel követték a hitelminősítéssel összefüggő híreket és pontosan az ezekből adódó bizonytalanságok miatt valamennyi magyar eszköz, így a forint és a BÉT vezető részvényei is rosszul teljesítettek. A BUX alul teljesítette a nyugat-európai indexeket - mondta.
A nap vesztese a Richter lett, az 5429 forintos záróár 1,52 százalékos csökkenés eredménye. Nem úszta meg sokkal kevesebbel a Magyar Telekom sem, 1,11 százalékot veszített értékéből és 447 forinton várja a folytatást. Az OTP-részvények ára 0,74 százalékkal 6800 forintra esett, a Mol árfolyama pedig 0,31 százalékkal 16 100 forintra csökkent.
MTI/mfor.hu