2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Fed vártnál korábbi kamatemelésével kapcsolatos félelmek nem tettek jót a hazai fizetőeszköznek.

A forint négyhavi mélypontra került az euróval szemben szerdán miután a piacon felerősödtek a félelmek a Fed vártnál korábbi kamatemelésével kapcsolatban. A hazai fizetőeszközzel párhuzamosan azonban a régiós devizák is gyengültek. Kora este egy euróért 316,2 forintot kellett adni, egy amerikai dollár 280,3, egy svájci frank pedig 285,4 forintot ért.

Az állampapírok másodpiacán ennél kedvezőbben alakultak a hozamok, a 12 hónapos diszkont kincstárjegy, az 5 és 10 éves kötvények hozama ugyanis 1-2 bázisponttal csökkent, míg a többi futamidőt a stagnálás jellemezte. 

A magyar tőzsde ugyanakkor nyomás alatt volt. A BUX 0,84 százalékos csökkenéssel, 26 026,21 ponton zárt. A részvénypiac forgalma 12,5 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Pleschinger Gyula, az MKB Bank igazgatója az M1 aktuális csatornán kifejtette: eladói nyomás alatt volt a BÉT, ezért a vezető részvények gyengültek.  Úgy vélte, a blue chipek gyengülésének régiós okai lehettek, főleg Lengyelországból érkeztek a hitelminősítésről negatív hírek. Mindez Magyarország esetében is aktuális, hiszen a magyar szuverén adósbesorolást legközelebb a Fitch Ratings vizsgálja, amely péntekre tűzte ki az osztályzat felülvizsgálatát.

Pleschinger Gyula kiemelte: a befektetők különös figyelemmel követték a hitelminősítéssel összefüggő híreket és pontosan az ezekből adódó bizonytalanságok miatt valamennyi magyar eszköz, így a forint és a BÉT vezető részvényei is rosszul teljesítettek. A BUX alul teljesítette a nyugat-európai indexeket - mondta.

A nap vesztese a Richter lett, az 5429 forintos záróár 1,52 százalékos csökkenés eredménye. Nem úszta meg sokkal kevesebbel a Magyar Telekom sem, 1,11 százalékot veszített értékéből és 447 forinton várja a folytatást. Az OTP-részvények ára 0,74 százalékkal 6800 forintra esett, a Mol árfolyama pedig 0,31 százalékkal 16 100 forintra csökkent. 

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!