2p

Az amerikai kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megnyugtassa az állampolgárokat a pénzügyi piacokon kialakult pánik után.

"Az amerikaiak továbbra is bízhatnak a pénzügyi cégekben" - ez volt Henry Paulson pénzügyminiszter beszédének kulcsmondata tegnap a Fehér Házban. A miniszter hozzátette: soha nem merült fel reális lehetőségként, hogy az adófizetők pénzéből mentsék meg a Lehman Brotherst, mely hétfő reggel kért csődvédelmet.

A vasárnap kezdődött pánik miatt már az amerikai kormánynak is meg kellett szólalnia az ügyben, ahogy az várható volt, Henry Paulson elsősorban arra koncentrált, hogy megnyugtassa az amerikaiakat. A kormány próbálja elkerülni azt, hogy az átlagemberek körében is kialakuljon a pánik a pénzügyi cégek esetleges csődje miatt.

Emellett Paulson azt is kiemelte, hogy a pletykákkal ellentétben a kormány egyszer sem fontolgatta azt, hogy az adófizetők pénzéből mentse meg a bajba jutott Lehman Brotherst. A negyedik legnagyobb amerikai bank végül hétfőn reggel kért csődvédelmet. A múlt héten még olyan hírek jelentek meg a piacon, hogy ha a Lehman nem talál sürgősen befektetőt, akkor a kormány közbeavatkozik, és megmenti a céget.

Ha valóban nem talál befektetőre, akkor az Enron óta a Lehman Brothers lehet a legnagyobb amerikai cég, amelyik csődbe megy. Az azonban nehezíti a helyzetet, hogy kereskedelmi bankról van szó, így egyelőre nem tudni, mi lesz a betétesek pénzével. A pénzügyi felügyelet ugyanis csak bizonyos értékhatárig vállal biztosítékot a betétek visszafizetésére csőd esetén.

Paulson szerint csak legutolsó lehetőségként vetődhet fel, hogy a kormány az adófizetők pénzéből mentsen meg egy magáncéget, a Lehman esetében azonban ez még nem került szóba. Az amerikai pénzügyminiszter szerint a hitelválság addig nem érhet véget, amíg a lakásárak zuhanása nem áll meg az Egyesült Államokban, mivel onnan indult ki az egész válság.

"Amíg nem hagyjuk magunk mögött az ingatlanválságot, addig zavarokra kell számítani a pénzügyi piacokon" - vélekedett Paulson. A miniszter szerint a Fannie Mae és a Freddie Mac állami megmentése lehet a kulcs: ha minden a tervek szerint alakul, akkor elkezdhet magához térni az ingatlanpiac.

"Nem lehet azt mondani, hogy két, vagy három hónap múlva minden rendben lesz a lakásárakkal, de már az is haladás, hogy hónapokban és nem években mérhető a visszapattanás időpontja" - tette hozzá Paulson.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!