Az európai bankközi kamatláb, az Euribor tegnap az elmúlt egy hónap legmagasabb értékét érte el, mindez azt mutatja, hogy a kontinens bankjai nem szívesen hiteleznek egymásnak. A forráshiány végzetes lehet a pénzügyi szektor számára, ezért az Európai Központi Bank (EKB), a Bank of England és a svájci jegybank ma reggel közösen léptek, és újabb 74 milliárd dolláros hitelkeretet nyitottak meg.
A három központi bank egyhetes aukciók keretében hitelez 74 milliárd dollárt azért, hogy az európai bankok át tudják vészelni az Euribor-ráta megugrását. Az egyhónapos bankközi kamat tegnap 2000 óta a legmagasabb szintre emelkedett, míg a 3 hónapos londoni dollár bankközi kamat (Libor) 1999. óta a legnagyobbat emelkedte. Az egy hónapos kölcsön kamata tegnap délután 4,98%, ami ma 7 százalékpontos emelkedést jelent. Ugyanez egy hete 4,52% volt.
A jegybankok azzal indokolták a döntést, hogy csökkenteni akarják a nyomást az európai bankokon. A három jegybank kiemelte, hogy továbbra is együttműködnek majd, ha szükség lesz rá, akkor további összehangolt lépésekre is készek.
Jelentősen rontja a helyzetet, hogy ilyenkor a negyedévek végén a szokásosnál is nagyobb a bankok likviditási igénye, ezért a három európai központi bank úgy gondolkodik, hogy ha a következő egy hetet átvészelik a cégek, akkor csökkenhetnek a bankközi kamatok is. A pénzügyi piacok azért is maradtak komoly nyomás alatt, mert egyelőre nem fogadták el az amerikai kormány 700 milliárd dolláros mentőakcióját. A hírek szerint a republikánus és a demokrata képviselők a legtöbb kérdésben már megegyeztek, de még mindig nagy a bizonytalanság.
Az EKB az összehangolt akció keretében 35 milliárd dollárt hitelez az európai bankoknak, a Svájci Nemzeti Bank 9 milliárd dollárral szállt be, míg a Bank of England újabb 30 milliárdos hitelkeretet nyitott meg. A brit jegybank a héten már eddig is 40 milliárd dollár értékben tartott aukciókat.