3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kismértékben gyengültek a vezető amerikai részvényindexek, miután a befektetők az elmúlt napok emelkedése után kivették profitjukat. A Dow 0,82 százalékkal esett vissza a kereskedés végére, de a többi vezető mutató is gyengültést mutatott annak ellenére, hogy a kormány bejelentette: 250 milliárd dollárért vesz bankrészvényeket.

A befektetők örömmel fogadták, hogy a kormány feltőkésíti az amerikai bankokat, azonban az elmúlt napok meredek emelkedése után kivették az eddigi profitjukat, mielőtt újra a vételek felé fordulnának. A hitelválság enyhülésével felerősödtek a recessziós félelmek, ennek köszönhetően az olaj ára ismét 80 dollár alá zuhant, a közeljövőben ismét a makroadatok kerülhetnek előtérbe.

A Dow Jones index 9311 ponton zárt, ez 0,82 százalékkal maradt el a hétfői értéktől, de a többi mutató is visszaesett. A Standard & Poor's 0,53 százalékkal gyengült a kereskedés végére, míg a Nasdaq 3,54 százalékot esett.


A Dow és az S&P zuhanását a bankrészvények erősödése mérsékelte, a Nasdaq jóval nagyobb eséséből viszont az látszik, hogy a technológiai cégek szerepeltek gyengén. A bankok annak köszönhetően tudtak javítani, hogy a kormány bejelentette: a korábban elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomagon belül 250 milliárdból kisebbségi tulajdonrészt vesz a pénzintézetekben, azaz feltőkésíti őket.

A nyitáskor a Dow még 400 pontos emelkedéssel kezdett, majd onnan esett vissza a kereskedés végére, mivel egyre több borúlátó vélemény jelent meg az amerikai gazdaság állapotáról. Az utóbbi hetekben a makrogazdasági adatok kicsit háttérbe szorultak a hitelválság miatti pániknak köszönhetően, a következő néhány napban, ahogy fokozatosan nyugszanak meg a piacok, ismét egyre nagyobb figyelem hárulhat a gazdaság állapotára.

Az elemzők többsége továbbra is volatilis kereskedésre sazámít, nem feltétlenül értenek egyet azzal, hogy már elérte a mélypontot a piac. A szakemberek arra számítanak, hogy a kormány terve csak fokozatosan fogja megnyugtatni a pénzügyi piacokat, a bankközi hitelezés sem fog pillanatok alatt helyreállni. Éppen ezért a következő hetekben további kilengések jöhetnek a piacon.

A kormány tervében szerpelő bankok többsége javítani tudott szerdán. A Citigroup 18 százalékkal ugrott meg, míg a Bank of America 16 százalékkal lett drágább. A JP Morgan viszont 3,1 százalékos gyengülést produkált. A technológiai cégek gyenge teljesítménye jórészt az Intelnek volt köszönhető, mely 6,2 százalékot bukott negyedéves eredményeinek közlése előtt. Az eredmények a zárás után jelentek meg, megfeleltek az elemzői várakozásoknak annak ellenére, hogy a cég korábban attól tartott, hogy a hitelválság miatt visszaeshet az eredmény.

Az olaj világpiaci ára ismét lefelé indult a recessziós félelmek miatt. Az elemzők arra számítanak, hogy ha a tervek szerint lassul a gazdaság, akkor csökkenni fog a kereslet a nyersanyag iránt. A kereskedés végén 78,63 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,56 dollárral maradt el a hétfői árfolyamtól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!