Miközben a Duna House adatai szerint tavaly 28 százalékkal nőtt az ingatlan-adásvételek száma, a hétfőn napvilágot látott kormányzati statisztika alapján az Európai Unión kívüli országok állampolgárai ingatlanszerzési eljárás keretén belül 48 százalékkal több ingatlant vásároltak Magyarországon. Míg 2014-ben 1862 darab ingatlant vettek az EU-n kívüli állampolgárok (lásd: Az ingatlanpiacon hozott áttörést a keleti nyitás), addig tavaly már 2708-at, amiből 2211 lakóingatlan, 37 üdülő, 13 gazdasági épület és 447 egyéb ingatlan.
A külföldi vásárlások egyébként meglehetősen koncentráltak már ha a vásárlók nemzetiségét nézzük, tavaly ugyanis a kínai (31%) és az orosz (22%) vételek tették ki a vásárlások több, mint felét. Ráadásul, ha hozzájuk vesszük az ukránokat, akkor ez a három náció vitte az ingatlanok kétharmadát. Az ország lakosságához mérten egyébként kiemelkedő a kuvaitiak jelenléte, ők ugyanis tavaly 30 ingatlant vettek meg, ráadásul abból egyet sem Budapesten. Baranyára 18, Győr-Sopronra 11, míg Pest megyére 1 kuvaiti ingatlanvásárlás jutott.
Az olajban gazdag miniállam polgáraival ellentétben a többi, nem EU-s ingatlanvásárló elsősorban a fővárosi piacot preferálta. Budapesten év alatt 65 százalékkal több ingatlant vásároltak, szám szerint 1862-öt, míg 2014-ben "csak" 1127-et. Így a főváros aránya a külföldiek vásárlási között tovább nőtt, 62 százalékról 69-re. Budapesten belül is erős a koncentráció, hiszen a vásárlások 52 százalékát az V., a VI., a VII. és a VIII. kerületek teszik ki. Érdekesség, hogy 2015-ben a XXII. és a XXIII. kerületben egyetlen egy ingatlan tulajdonjoga sem került nem EU-s állampolgárhoz.
A fővároson túl jelentősebb forgalom az agglomerációs Pest (6%), a határmenti és vágtató iparú Győr-Sopron(4%) és az orosz-ukrán vevők által dominált Zala megyében volt (7%). Ebben a balatoni közigazgatási egységben a vásárlások 69, illetve 18 százaléka esett az oroszokra, illetve ukránokra, vagyis összesen 87 százalék. Még ennél is koncentráltabb a piac Hévízen, ahol a két keleti náció vásárlásainak aránya 94 százalék volt 2015-ben.
mfor.hu