5p

Ha a kormány meg tudja valósítani a beígért reformokat, akkor elvileg drasztikusan csökkennie kellene hazánk CDS-felárának február után, hiszen akkor már semmi nem indokolja a jelenlegi pesszimizmust - hangzott el a Takarékbank keddi sajtóbeszélgetésén. A cég szakemberei szerint ha ez megvalósul, akkor az egyik legjobb befektetés a magyar CDS-felár shortja lehet. Mfor.hu-tudósítás.

A takarékbank elemzői szerint 2011-ben folytatódhat a magyar gazdaság kilábalása, elérhetőnek tűnik akár a kormány által kitűzött 3 százalékos növekedés is. Ha pedig megvalósulnak a reformok, akkor azzal bebizonyíthatja az Orbán-kormány, hogy a válságadók komolyabb költségvetési feszültségek nélkül kivezethetők lesznek, az pedig nem indokolja majd a multinacionális vállalatok jelenlegi aggodalmait.

Folytatódhat a gazdaság kilábalása

Az mindenképpen pozitív hír Magyarország számára, hogy a német konjunktúra továbbra is erős, a rekordalacsony európai kamat pedig további lökést adhat a magyar gazdaságnak. Ráadásul az eurózóna perifériájára szorult problémás országok marginális részt tesznek ki a német exportban, míg a kínai és a brazil növekedés erőteljes pozitív hatással lehet - vélik a Takarékbank elemzői. "A fentiek miatt rövidtávon nem kell attól tartani, hogy az exportvezérelt magyar kilábalás kifulladna" - emelte ki Suppan Gergely.


A cég vezető elemzője szerint az utóbbi hónapokban itthon erőteljes beruházásélénkülés vette kezdetét, így hazánknak most esélye van arra, hogy 2012-re utolérje a visegrádi országok növekedési ütemét. A beruházásoknak köszönhetően arra számítanak a szakemberek, hogy fokozatosan gyorsulni fog a magyar gazdaság kilábalása, a már tavaly bejelentett nagy autóipari beruházások további komoly lökést adhatnak ennek.

Suppan Gergely hozzátette: arra számítanak, hogy az eddig bejelentett intézkedések évente 40-50 ezer új munkahelyet teremthetnek, 2012-re pedig elérhető a 4 százalékos gazdasági növekedés. "A munkaerőpiacon ugyan már megindult a foglalkoztatás növekedése, de az aktivitási ráta is nő, ezért nem látható gyors és tartós javulás a munkanélküliségben" - fűzte hozzá Oszlay András. A Takarékbank szenior elemzője szerint érdemi javulás csak 2012-től várható a munkanélküliség tekintetében, addig a foglalkoztatási ráta emelkedése kerülhet előtérbe.

A növekedést támogatja, hogy az export a legfrissebb adatok szerint már értékében elérte a válság előtti szintet, emiatt az sem okoz problémát, hogy a belső fogyasztás várhatóan még a tavalyi negyedik negyedévben sem járult hozzá a növekedéshez. Suppan szerint az ipari termelés növekedése decemberben akár a 20 százalékot is meghaladhatta a 2009-es gyenge bázis, illetve a Hankook  novemberi termelésbővítése miatt. "2012-ben a Mercedes-gyár termelésének beindulása adhat egy újabb lökést, szerintünk az sem kizárt, hogy tartósan magas marad az ipari termelés növekedése" - tette hozzá.

Indokolatlan a multik aggodalma

"Ha a kormány meg tudja valósítani a beígért 600-800 milliárd forintnyi kiadáscsökkentést, akkor azzal bebizonyíthatja, hogy a válságadók később komolyabb költségvetési feszültségek nélkül kivezethetők lesznek. Akkor pedig nem indokolt a multinacionális cégek utóbbi hetekben mutatott aggodalma" - mondta Suppan Gergely. Szerinte semmi nem alapozza meg a cégek kivonulását, illetve a beruházások visszafogását, hiszen a válságadók kivezetése után a 10 százalékos társasági adó mellett megtérülhetnek majd ezek a beruházások.

Az elemző szerint ugyanakkor a kormány nem világos kommunikációja, ködösítése hozzájárult ahhoz, hogy a piac jelenleg egyáltalán nem bízik Orbánékban."Ha könnyen kivezethetők lesznek a válságadók, akkor viszont érthetetlen a ködösítés a kormány részéről, miért nem teszik egyértelművé, hogy nem számolnak velük" - véli Suppan.

A Takarékbank szakembere szerint ennek a ködös kommunikációnak is köszönhető, hogy a CDS-felárunk tavaly nyáron elszakadt a régiótól. "Elméletileg a februárra ígért reformok után drasztikusan csökkennie kellene a felárunknak, így az egyik legjobb befektetés a felár shortja lehet a reformok bejelentését követően" - szögezte le.

Visszafordíthatatlan lesz a nyugdíjvagyon államosítása

Suppan Gergely szerint a jelenlegi részadatok alapján azzal számolhatunk, hogy a tagok 98 százaléka átlép a magánnyugdíjpénztárakból az állami rendszerbe, akkor pedig egyszerre 8 százalékkal csökkenthető lesz az államadósság részben az állampapírok visszavonásával, részben pedig a vagyon értékesítésével. Az elemző hozzátette: nagyjából 3 milliárd euró lehet külföldi eszközökben a pénztáraknál, mellyel akár az idei évre tervezett eurókötvény-kibocsátást is megúszhatjuk. A szakember szerint 2012 végére akár 67 százalékra is csökkenteni lehet a GDP-arányos államadósságot, a vagyon átáramlásával pedig akár 6 százalékos egyszeri többlet is lehet a költségvetésben.

"Ha már az idén egyensúlyba akarta volna hozni a kormány a nyugdíjkasszát, akkor nagyjából 500 milliárdot kellett volna megspórolni, ami gyakorlatban azt jelenti, hogy kéthavi nyugdíjat kellett volna elvenni" - vélekedik az elemző. Suppan szerint ha megtörténik a nyugdíjpénztári vagyon áttranszferálása az állami rendszerbe, akkor a folyamat visszafordíthatatlan lesz.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!