2012 végére nem lesz devizahitel, csak gyenge forint
Újabb két és féléves mélypontra gyengült a forint az euróval szemben az előző hét során, miközben a nemzetközi befektetői hangulat kitörő optimizmust mutatott az EU-csúcs kedvezőnek ítélt fejleményei nyomán. Jó kérdés, hogy hogyan teljesítettünk volna, ha a forint nem élvezi a nemzetközi hangulat támogatását - olvasható a Raiffeisen Bank elemzésében.
A hazai eszközök egyértelmű alulteljesítést mutattak a régióhoz képest, ez pedig nyilvánvalóan Magyarország-specifikus tényezőkkel magyarázható. A hazai hitelminősítői adósbesorolás lerontásával kapcsolatos spekuláció jelentősen felerősödött annak nyomán, hogy a nemzetgazdasági miniszter reális veszélynek nevezte a leminősítést, az IMF-hez való visszatérést pedig elutasította.
A leminősítés melletti érveket tovább erősíti, hogy a legutóbbi kormányzati nyilatkozatok szerint 2012 végére az összes devizahitel forintra váltásában gondolkozik a kabinet. "A leminősítés esélye tehát emelkedett az elmúlt héten, de véleményünk szerint továbbra sem vehető készpénznek" - vélik a Raiffeisen szakemberei.
"Megítélésünk szerint a piac jelenleg egy hitelminősítő leminősítését már gyakorlatilag beárazta (az S&P-t). Az azonban problémás, hogy ismét nő a bizonytalanság, mely akár szélsőségesen negatív kimenetelt is magában foglalhat. Ez az a helyzet, amelyet a befektetők a legkevésbé kedvelnek" - olvasható a pénteken megjelent előrejelzésben.
"Az előző hónap fejleményei alapján felülvizsgáltuk korábbi árfolyamcéljainkat. Tekintetbe véve a romló külső környezeti feltételeket, a hazai adósminősítés lerontásának fennmaradó veszélyét, illetve ezzel szoros összefüggésben a hazai gazdaságpolitikai intézkedések bizonytalanságát (különös tekintettel a devizahitelek átváltási szándékára), a korábbi várakozásunknál is gyengébb forint árfolyamot jelzünk előre: EUR/HUF decemberi célárfolyamunk 295, márciusi 305, június 300" - írják a bank elemzői.
A részvények is megszenvedhetik az adósmentést
A részvénypiacon a devizahitelek átváltásával kapcsolatos kormányzati nyilatkozatok az OTP-re jelentik a legnagyobb veszélyt, hiszen a bank számára közvetlenül is nőnek a veszteségek a végtörlesztések kapcsán. Emiatt történhetett, hogy a kedvező nemzetközi hangulat ellenére sokadszorra sem sikerült áttörnie a 3650 forintos ellenállást a papírnak. Az elemzők szerint negatív hangulatban hamar ismét zuhanásba válthat megint a papír, lefelé 3350 körül vannak a támaszok.
A Mol esetében az ellenállást a 17 800-18 000 forintos szint jelenti, ennek áttörésével jelentős tér nyílna meg 20 000-ig. Lefelé erősebb támasz 16 000 környékén látszik. A Raiffeisen szakemberei szerint mindkét blue chipre igaz, hogy amíg nem csinálnak új csúcsot, addig veszélyes long pozíciót felvenni.
"Az Magyar Telekom esetén továbbra is fenntartjuk, hogy az 530-545 áttörése azért lehet kemény, mert ezzel egy 2 éves csökkenő trendet kéne megtörni, amely jelenlegi szabályozói és makrogazdasági környezetben (leminősítés veszélye) kevésbé valószínű. Amennyiben pedig folytatódik a kitörő optimizmus, amely ezt támogatná, felülírva a hazai kockázatokat is, sokkal inkább az OTP-Mol párost preferálnánk a BÉT-en" - vélik a bank elemzői.
A gyógyszergyártókban most konszolidációs fázist vár a Raiffeisen, a Richter esetében a 35 000-37 000-es sávban, míg az Egisnél 18 000 környékén. A további emelkedéshez ismét pozitív hírek kellenének, amire meg is van az esély. Másfél hét múlva publikálják számaikat a cégek, másrészt továbbra is mérsékelten optimisták az elemzők azzal kapcsolatban, hogy esetleg K+F költségeik egy részét majd leírhatják a különadókból. Hosszabb távra így tarthatóak mindenképpen.
mfor.hu