4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Felülvizsgálta előrejelzését a Raiffeisen Bank, így már lényegesen gyengébb forintra számítanak, mint korábban. Az elemzők szerint elsősorban a kormány várható újabb devizahiteles-mentőcsomagjai miatt 2012 első felében sem fog jelentősen 300 forint alá csökkenni az euró árfolyama. Mfor.hu-háttér.

2012 végére nem lesz devizahitel, csak gyenge forint

Újabb két és féléves mélypontra gyengült a forint az euróval szemben az előző hét során, miközben a nemzetközi befektetői hangulat kitörő optimizmust mutatott az EU-csúcs kedvezőnek ítélt fejleményei nyomán. Jó kérdés, hogy hogyan teljesítettünk volna, ha a forint nem élvezi a nemzetközi hangulat támogatását - olvasható a Raiffeisen Bank elemzésében.

A hazai eszközök egyértelmű alulteljesítést mutattak a régióhoz képest, ez pedig nyilvánvalóan Magyarország-specifikus tényezőkkel magyarázható. A hazai hitelminősítői adósbesorolás lerontásával kapcsolatos spekuláció jelentősen felerősödött annak nyomán, hogy a nemzetgazdasági miniszter reális veszélynek nevezte a leminősítést, az IMF-hez való visszatérést pedig elutasította.

A leminősítés melletti érveket tovább erősíti, hogy a legutóbbi kormányzati nyilatkozatok szerint 2012 végére az összes devizahitel forintra váltásában gondolkozik a kabinet. "A leminősítés esélye tehát emelkedett az elmúlt héten, de véleményünk szerint továbbra sem vehető készpénznek" - vélik a Raiffeisen szakemberei.

"Megítélésünk szerint a piac jelenleg egy hitelminősítő leminősítését már gyakorlatilag beárazta (az S&P-t). Az azonban problémás, hogy ismét nő a bizonytalanság, mely akár szélsőségesen negatív kimenetelt is magában foglalhat. Ez az a helyzet, amelyet a befektetők a legkevésbé kedvelnek" - olvasható a pénteken megjelent előrejelzésben.

"Az előző hónap fejleményei alapján felülvizsgáltuk korábbi árfolyamcéljainkat. Tekintetbe véve a romló külső környezeti feltételeket, a hazai adósminősítés lerontásának fennmaradó veszélyét, illetve ezzel szoros összefüggésben a hazai gazdaságpolitikai intézkedések bizonytalanságát (különös tekintettel a devizahitelek átváltási szándékára), a korábbi várakozásunknál is gyengébb forint árfolyamot jelzünk előre: EUR/HUF decemberi célárfolyamunk 295, márciusi 305, június 300" - írják a bank elemzői.

A részvények is megszenvedhetik az adósmentést

A részvénypiacon a devizahitelek átváltásával kapcsolatos kormányzati nyilatkozatok az OTP-re jelentik a legnagyobb veszélyt, hiszen a bank számára közvetlenül is nőnek a veszteségek a végtörlesztések kapcsán. Emiatt történhetett, hogy a kedvező nemzetközi hangulat ellenére sokadszorra sem sikerült áttörnie a 3650 forintos ellenállást a papírnak. Az elemzők szerint negatív hangulatban hamar ismét zuhanásba válthat megint a papír, lefelé 3350 körül vannak a támaszok.

A Mol esetében az ellenállást a 17 800-18 000 forintos szint jelenti, ennek áttörésével jelentős tér nyílna meg 20 000-ig. Lefelé erősebb támasz 16 000 környékén látszik. A Raiffeisen szakemberei szerint mindkét blue chipre igaz, hogy amíg nem csinálnak új csúcsot, addig veszélyes long pozíciót felvenni.

"Az Magyar Telekom esetén továbbra is fenntartjuk, hogy az 530-545 áttörése azért lehet kemény, mert ezzel egy 2 éves csökkenő trendet kéne megtörni, amely jelenlegi szabályozói és makrogazdasági környezetben (leminősítés veszélye) kevésbé valószínű. Amennyiben pedig folytatódik a kitörő optimizmus, amely ezt támogatná, felülírva a hazai kockázatokat is, sokkal inkább az OTP-Mol párost preferálnánk a BÉT-en" - vélik a bank elemzői.

A gyógyszergyártókban most konszolidációs fázist vár a Raiffeisen, a Richter esetében a 35 000-37 000-es sávban, míg az Egisnél 18 000 környékén. A további emelkedéshez ismét pozitív hírek kellenének, amire meg is van az esély. Másfél hét múlva publikálják számaikat a cégek, másrészt továbbra is mérsékelten optimisták az elemzők azzal kapcsolatban, hogy esetleg K+F költségeik egy részét majd leírhatják a különadókból. Hosszabb távra így tarthatóak mindenképpen.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!