4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elkeserítőnek nevezte heti elemzésében a pénteken megjelent GDP-adatot a Raiffeisen Bank, az elemzők szerint kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a gazdaság egyik fele stagnál, és ez a szerencsésebb fele. Ráadásul az eddigi adatok a második negyedévre sem vetítenek előre pozitív fordulatot, elég csak az áprilisi ipari termelési adatra gondolni.

Elkeserítő KSH-adat

"Szép képet eddig sem tárt elénk az első negyedéves teljesítményről a statisztikai hivatal, de a pénteki publikáció elkeserítő volt. Kis túlzással azt mondhatjuk, a nemzetgazdaság egyik fele stagnált, és az a szerencsésebbik fél. A rendelkezésre álló adatok szerint Európai Unióban sehol nem esett vissza oly mértékben a gazdaság teljesítménye egy negyedév alatt, mint itthon" - emeli ki heti elemzésében a Raiffeisen Bank.

A második negyedévben sem mutatkozik egyelőre semmilyen tényező abban az irányban, hogy a gazdaság lefelé mozgása megfordulna. Az ipar áprilisban 3,1 százalékkal csökkent, az export euróértéke meg közel 4 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve. Mindez azért is kellemetlen hír, mert tavaly áprilisban történt az elektronikai ipar első nagy visszaesése (vélhetően a Nokia-gyár agóniájának köszönhetően), tehát a bázis is alacsonyabb volt. Az autóipar pedig ezt úgy tűnik nem tudta eléggé ellentételezni - hangsúlyozzák az elemzők.

A héten Varga Mihály minden eddiginél óvatosabban fogalmazott a hiteltárgyalásokkal kapcsolatosan. Az új főtárgyaló szerint jövőre lesz szükségünk a védőhálónak nevezett hitelre. Ez az eddigi legtávolabbi időpont a kormányzati kommunikációban, még ha nem is konkrétan a megegyezésre vonatkozott. Azonban ha ehhez hozzávesszük a kormányfő nem régi nyilatkozatát, mely a magyar fél taktikájára vonatkozott, nehéz elhessegetni a gondolatot, hogy a kormány tovább szeretné halogatni a megállapodást.

"Mindezeket figyelmen kívül hagyva jelentős erősödést mutatott a forint az elmúlt napokban, amit leginkább a piaci pozícionáltsággal tudunk csak magyarázni. Jövő kedden a magyar inflációs mutatóval kezdődik a hét, mely a benzinárak jelentős csökkenése okán számításaink szerint enyhe dezinflációt fog mutatni. Magyarország azonban továbbra is magas inflációjú régió, ahol az inflációs cél nem teljesül belátható távon" - olvasható.

Lassan jönnek az osztalékok a tőzsdén

Négy csökkenő hét után erőteljes emelkedést tudott felmutatni a magyar piac, bár a forgalom elmaradt a csökkenésben tapasztaltaktól. Az index a heti csúcsánál csupán 10 pontra volt, hogy háromhétnyi esést letöröljön. Sajnos a nemzetközi piacok fordulásával a pénteki zárásra ebből csak kéthétnyi maradt. Támaszt továbbra is a 16 000 pont jelent, míg ellenállásnak a 17 300 szerepel. A jövő héten továbbra sem a magyar piaci fejlemények határozzák majd meg a kereskedés hangulatát, hanem a bőséges nemzetközi események, mint például az európai kötvényaukciók.

A Mol bejelentette, hogy tavalyi profitja után 454,54 forint részvényenkénti osztalékot fog kifizetni június 22-én. A papír öt  hét után fordult, de a 17 000 forint, ahol a 200hmá (17074) is található, túl messzinek bizonyult. Jó eséllyel a 16 000 forint már támaszként szerepel, míg a cél az említett szintek meghódítása. A forgalom sajnos enyhén csökkent az előző héthez képest, de így is a negyedéves átlag feletti.

Az OTP június 11-én fizeti ki a maga 101,72 forintos részvényenkénti osztalékát. A részvény továbbra sem tudott kitörni a február eleje óta fennálló csökkenő trendcsatornájából. Az emelkedést akadályozza a 3400, illetve a 3500 forintos szint, míg támaszt a 3350, valamint a 3200 forint ad. A papír maga nagyon szeszélyes, mivel egy hét emelkedés után egy hét csökkenés következik immár hatodik hete. A forgalom ezalatt szinte végig a negyedéves átlag alatti.

A Magyar Telekom február közepe óta nem látott módon drágult a héten. Az 450 forinton található ellenállás egyelőre kitart, pedig felett jelentősebb tér nyílhatna meg. A támaszt a 425, illetve a történelmi mélypont, a 415 forint nyújtja. Sajnos hiába a fordulat, ha a forgalom két hete a negyedéves átlag alatti, a megelőző hetek töredéke.

A Richter június 18-án fogja kifizetni a maga 660 forintos osztalékát. A részvény március közepe után újra két egymást követő héten drágult. Sőt, elrugaszkodva az 50hmá-ról (35 916) egészen a 200hmá-ig (36 985) hatolt. Ehhez, forgalom tekintetében, az év 4., illetve 5. legerősebb heti
érdeklődése társult, megerősítve a reményt, hogy a 37 000 forintos ellenállás leküzdésével megnyílhat a tér, egy dupla alj formáció miatt, a 39 000 forint magasságába. Támasznak a 36 500/36 000 forintos szintet lehet kinevezni. Az utóbbi időben újra egyre nagyobb befolyással van a külföld a hazai részvények teljesítményében, és itt nem csak a hangulatra kell gondolni. Több esetben Amerikai kinyitása után (15:30) jelentős fordulat állt be.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!