4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt két évet hatalmas lendülettel vitte végig a gazdaságpolitika, igazán aktív időszak áll mögöttünk - olvasható a Raiffeisen Bank heti elemzésében. A szakemberek félidőben próbáltak mérleget vonni a kormány eddigi tevékenységéről.

Május végén két éves az Orbán-kormány. Hatalmas lendülettel vitte végig ezt a két évet a gazdaságpolitika, igazán aktivista időszak áll mögöttünk. Nagy mértékben átrendeződött az adópolitika és több jelentős szerkezeti reformot hirdetett meg a kormány, ezeknek a többségébe már bele is kezdett (pl. szociális rendszer átszabása; felsőoktatási reform; önkormányzati rendszer átalakítása stb.). Mindeközben 2010 nyarán szakított az IMF-fel, majd 2011 novembere óta igyekszik újabb pénzügyi védőhálót kérni tőle - idézik fel a Raiffeisen heti elemzésében.

"Ez utóbbi kétarcúság jelképesen a gazdaságpolitika egészét áthatja: miközben ugyanis a kormányzás indulásában a növekedés élénkítése volt a középpontban a fiskális fegyelem pedig egészen a háttérbe szorult, addig mostanra éppen az utóbbira terelődött a hangsúly. Nagy erőkkel rángatják tehát a gazdaságot a kormányzati cikk-cakkok. Aminek következtében előre nagyon nem jutottunk, viszont némileg beleszédültünk a rángatásba" - vélik az elemzők.

A kormányzatnak sok hangzatos szlogenje volt, mint pl. a gazdasági növekedés felpörgetése, a munkahelyteremtés, az adósság elleni háború. Nézzük csak mint mondanak a statisztikák: 2010 harmadik negyedével kezdődő és az idei év első negyedével záródó időszakban a kumulált gazdasági növekedés 0,5 százalék volt. Több, mint a semmi. De nem sokkal. Ugyanebben az időszakban az euróövezeti kumulált gazdasági növekedés 1,3 százalék volt. (A valósághoz hozzátartozik, hogy ha nem vennénk figyelembe az idei első negyedévet, akkor hazai növekedési előnyt mutatnának a számok) - vonnak mérleget a növekedéssel kapcsolatban a szakemberek.

A nagyjából 80 százalék körüli GDP-arányos államadósság stabilizálódott. A jó hír az, hogy nem emelkedett tovább, és ezt nagyon kevés európai ország tudja elmondani magáról. Azt is hozzá kell tenni, hogy a mutató csökkenését az utóbbi időben a gyenge forintárfolyam akadályozta.

Nagyjából 50 ezerrel többen dolgoznak ma, mint két évvel ezelőtt. De két év alatt a munkanélküliek száma is emelkedett, ezért a munkanélküliségi ráta gyakorlatilag változatlan maradt. Ráadásul az új munkahelyek alapvetően a közmunkaprogramok újraindulásának köszönhetőek. Ránézve tehát a fő célkitűzésekre, azt láthatjuk, hogy sok sikerről nemigen lehet beszámolni egyelőre. Viszont hozzá kell tennünk nagyon gyorsan azt is, hogy a külső környezet rendkívül barátságtalan fordulatot vett.

Valójában talán már az is eredmény, hogy a magyar gazdaság egyelőre képes így tartani magát. Ráadásul a költségvetési fegyelmezettség ügyében valóban vannak eredmények: mind idén, mind pedig jövőre elérhető közelségbe került a 3 százalékos államháztartási hiány teljesítése a két Széll Kálmán Tervnek köszönhetően. Erre pedig mióta Magyarország tagja az EU-nak még nem került sor. Így jó esélyünk van arra, hogy a 2004 nyarán indított túlzott deficit eljárás hazánkkal szemben jövőre feloldásra kerüljön. A gazdaságpolitika minősége abban a tekintetben csapnivaló volt, hogy mennyire teremt kiszámítható gazdasági környezetet a vállalatok és a munkavállalók számára.

"Amennyiben a következő két évben kevesebb a kormányzati meglepetés, akkor az időszak végére kedvezőbb egyenleget lehet talán vonni. Mindazonáltal ehhez arra is szükség volna, hogy a külső környezetben a legrosszabb forgatókönyv (Görögország kilépése az eurózónából) ne váljék valóra, illetve a kormányzati szándékot az IMF hitelszerződés aláírására a tettek is kövessék" - vélik a Raiffeisen elemzői.

Ma azonban mindkettő tekintetében óriási a bizonytalanság. "Ha egy optimista forgatókönyvben gondolkodunk, akkor sem számítunk idén gazdasági növekedésre és a jövő évi növekedési prognózisunkat is rontottuk (1,5 százalékról 1 százalékra), miközben a pesszimista verzióban az idei recessziót követően jövőre sem tud növekedés felmutatni a magyar gazdaság. Várakozásunk szerint az EUR/HUF árfolyam a nyári hónapokban 300 körül fog mozogni, és csak az optimista forgatókönyv mellett válik lehetségessé a jegybanki alapkamat kismértékű (25 bázispontos) csökkentése idén" - olvasható az elemzésben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!